Doložte obvinění novinářů, nebo odstupte, vyzývají lidé Babiše. Na neděli chystají demonstraci

Organizátoři shromáždění "Sorry jako, pane ministře!ů

Pozvánka na shromáždění "Sorry jako, pane ministře!" | FOTO: Organizátoři shromáždění "Sorry jako, pane ministře!ů

Kauza Andreje Babiše známá jako „Sorry jako“ rozčílila nejen řadu politiků, ale také  mnoho občanů, kteří už sepsali petici a naplánovali protestní shromáždění.

Petice, kterou podepsalo bezmála 2000 lidí, vyzývá ministra financí Andreje Babiše, aby doložil obvinění novinářů věrohodnými fakty, nebo ze své funkce odstoupil. Kauza se týká nevyjasněných a zřejmě nezdaněných příjmů Andreje Babiše ve výši jedné miliardy korun. Když se ho na zdroj ohromné částky ptali členové štábu České televize, ministr financí na ně slovně zaútočil, přičemž nevysvětlil, kde onu miliardu vzal.

reprofoto ČT

„V demokratické zemi je nepřípustné, aby politik z pozice své moci útočil na novináře bez důkazů a zastrašoval je tím. Politik je placen z veřejných peněz a má sloužit občanům. Média mají klást nepříjemné otázky beze strachu, že budou napadána. Pokud toto chování začneme tolerovat, můžeme postupně zjistit, že demokracie již není demokracií. Politici musí ctít princip kontroly moci. Čím větší moc má jeden člověk, tím nebezpečnější je a pravděpodobněji se může stát, že ho moc pohltí a s ním celou zemi. Příklad známe z roku 1948 u nás a také vidíme současné problémy s nesvobodou hlavních médií v Polsku a Maďarsku. Vyzýváme ministra financí, aby své výroky buď doložil věrohodnými fakty, nebo aby ze své funkce odstoupil,“ stojí v prohlášení iniciátorů petice za odstoupení Babiše.

Protestní shromáždění „Sorry Jako, pane ministře!“proběhne tuto neděli v 16 hodin v parku Klárov, za účelem upozornit na ohrožení naši demokracie.

„Sorry jako, pane ministře, ale místo odpovědi nazvat redaktorku ,zkorumpovanou pakáží‛ bez důkazů je nepřípustné a nebezpečné. Pokud nestojíme o návrat diktatury, tak novináři mají klást mocným i nepříjemné otázky. To je snad jako jejich práce. Sorry jako, pane ministře, ale pokud máte důkazy, že jsou novináři zkorumpováni a píšou na objednávku, měl byste předložit důkazy. Snažit se z toho ,vybruslit‛ polovičatou definicí korupce jako není řešení. Druhá možnost už je jen odstoupit z funkce kvůli nepravdivému nařčení,“ uvádí organizátoři ve své pozvánce na shromáždění.

Organizátoři dále vyzývají další občany, aby zorganizovali podobný protest i ve svých městech.

PROGRAM PROTESTU:

Na neděli 5. února v 16 hodin je svoláno shromáždění uprostřed parku Klárov. Zde proběhne krátká řeč hostů shromáždění k tématu mediální svobody a společné fotografování.
Poté průvod zamíří symbolicky před ministerstvo financí, kde bude odhalen další transparent. Po vyfotografování akce končí (předpoklad v 16.45).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner