Domácí testy na covid může ovlivnit horké počasí. Do lednice však nepatří

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Nárůst případů covid-19, který dokazují data z posledních týdnů, přiměl mnohé, aby si opět pořídili “domácí” testy. Jejich přesnost ovšem může být ovlivněna vlnou veder, která Českou republiku zasáhla a minimálně do konce tohoto týdne ji budou provázet. Je tedy nutné při testování dbát několika doporučení.

Přestože venkovní teploty dosahují téměř ke čtyřiceti stupňům, stále více lidí zápasí s kašlem, horečkou či škrábáním v krku. Proto je důležité si uvědomit, že letní vlna covidu v naší zemi stále probíhá. V mnoha domácnostech se sice nachází samotesty, ale jejich průkaznost může být podle zprávy deníku Daily Mirror pochybná.

(Týdeník FORUM)

Nejde však pouze o to, zda testy dokáží odhalit všechny mutace koronaviru. Jejich fungování totiž může být ovlivněno i počasím. Například současné venkovní teploty test mohou výrazně poškodit. Jak upozorňují odborníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) „výkonnost testu může být ovlivněna, pokud je test použit v teplejším prostředí, než se očekává“. Konkrétní teplota je pak určena v rozmezí mezi 15-30C. 

Jak ovšem uchovat testovací sadu, aby se nepoškodila a nabídla relevantní výsledky? Jako první řešení se pochopitelně nabídne lednička. „Neměli byste je uchovávat v chladničce, protože skladování souprav pro laterální průtok při velmi nízkých teplotách může také snížit jejich spolehlivost,“ varuje ovšem lékárnice Giulia Guerriniová.

I další experti radí: „Nezapomeňte, že testovací soupravu skladujte při pokojové teplotě – ne na přímém slunečním světle a ne v lednici nebo mrazáku“.

()

Pokud tedy testy dlouhodobě skladujete při teplotě vyšší než 30 stupňů, můžete je podle amerického regulačního úřadu FDA rovnou vyhodit. Nejvhodnější je uchovávání testů při pokojové teplotě, tedy kolem 18 stupňů.

„Pokud se při provádění testu neobjeví čárka (čárky) na správném místě (místech) a ve správném čase, jak je uvedeno v návodu k testu, pak výsledky nemusí být přesné a k získání přesného výsledku je třeba provést nový test,“ upozorňuje Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

„Nejjednodušší způsob, jak zajistit, aby vaše soupravy zůstaly v co nejlepším stavu bez ohledu na počasí, je uložit je na chladném a suchém místě, mimo dosah slunce,“ uvedla Guerriniová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články