Dominik Feri musel odejít. A teď by si měli balit kufry ti trestně stíhaní

Dominik Feri (Roman Černý)

Dominik Feri | FOTO: Roman Černý

Dominik Feri po obvinění ze sexuálního obtěžování složil mandát a nebude v podzimních volbách obhajovat post poslance. O jeho vině jistě rozhodne nezávislý soud. Fakt, že skončil jen několik hodin poté, co byla informace zveřejněna, je něčím, co patří do civilizovaného světa a mělo by u politika být samozřejmostí. Nad tím by se měli zamyslet zejména ti, kteří jsou už léta trestně stíhaní a kolem nichž se stále vznášejí nová podezření.

Není úlohou novináře, aby nahrazoval soud, ačkoli je nutné připomenout jak problémy, které s sebou zvýšená míra podobných obvinění po celém světě nese, tak i to, že sexuální obtěžování se v České repubice často nepřijatelně bagatelizuje. A zásadní bude také sledovat postup orgánů činných v trestním řízení i soudů, protože se již mnohokrát stalo, že se různá údajná investigativní odhalení nakonec neprokázala, ač někomu mohla i zničit život. To ale nechme stranou.

Eric Drooker

Feriho rezignace je po dlouhých letech něčím, co přispívá k úrovni české politické kultury, která je jinak pod bodem mrazu. Premiér země Andrej Babiš je trestně stíhaný již několik let. Známe také angažmá předsedy jeho poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka v kauze Stoka či problémy vicepremiéra Jana Hamáčka ohledně předražených nákupů ochranných pomůcek, o nichž se píše ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu.

A víte, co tihle politici v reakci na svá obvinění dělají? Kňourají, vymlouvají se na kampaň a čekají, koho jiného pošpiní některé vládní noviny, aby na jejich potíže nebylo tolik vidět. A jejich král vykřikuje: „Nikdy, nikdy neodstoupím. Nech si to všichni zapamatují!“

Ano, různí Babišové si to do jisté míry mohou dovolit i proto, že jejich elektorát to od nich nevyžaduje. Je zjevné, že pro Feriho by vykrucování bylo daleko těžší a koalici Spolu by jeho setrvání na místě jednoznačně poškodilo. V rychlém odchodu je tak samozřejmě i jistá míra pragmatismu a nepochybně také rozhodnutí předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové.

Dominik Feri zanechal české politice nejméně dvě pozitivní dědictví. Tím prvním je skvělý způsob komunikace a schopnost nahradit vládu i v nejtěžších a nejsložitějších chvílích covidové pandemie, který byl spojen se schopností oslovit nejmladší voliče, kteří jsou bohužel často spíše nevoliči. A tím druhým je vzkaz, že ačkoli Babišova drzost a snaha držet se funkce za každou cenu je nejspíše nekonečná, stále ještě jsou politici, kteří vědí, že pro ně platí přísnější měřítka a presumpce viny. Pokud se ale podezření prokáží, v jeho odkazu bohužel převáží to negativní. Protože i kdyby pravdou byla jen část z toho, co dnes čteme, jde o něco, co je v každé normální společnosti naprosto nepřijatelné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]