Dominik Feri: Třetina žáků ústeckých učňáků si myslí, že za komunistů bylo líp

Tři dny před volbami deník FORUM 24 vyzpovídal jednadvacetiletého Dominika Feriho, který kandiduje do poslanecké sněmovny v Praze za TOP 09. Pokud by ve volbách uspěl a voliči jej vykroužkovali až do sněmovny (kandiduje z posledního 36. místa), stal by se nejmladším poslancem v dějinách České republiky. Student práv a teplický zastupitel by chtěl o svém působení v zákonodárném sboru referovat na sociálních sítích 24 hodin denně. To dělá ostatně z pozice politika-nováčka a úspěšného „influencera“ už teď.

Feri se dlouhodobě snaží popularizovat debatu o věcech veřejných mezi mladými lidmi. Nyní je jednou z nejviditelnějších tváří kampaně TOP 09. Po Praze rozdává volební brožuru Tahle knížka není pro starý a vysvětluje, proč nevolit antisystémové strany a proč by byl problém mít za premiéra bývalého estébáka. Nedostatečně vyburcovanou předvolební atmosférou je však překvapený.

„Postrádám styčné téma, které by vytvořilo určitou nabuzenost ve společnosti. Střety za Paroubka byly společensky mnohem zásadnější, než jsou teď. Atmosféra odpovídá spíš tomu, jako by se měl v sobotu hrát nějaký významný fotbalový zápas Premier League.“

Na přetřes přišel i předvolební song, který se do veřejného prostoru dostal v pondělí a který v duchu celé kampaně určené mladým přirovnává účast na prvních volbách k prvnímu sexu. Dominika Feriho jsme se zeptali, jestli je tento poměrně laciný trik k nalákaní mladých voličů potřeba. „Absolutně ne. Snažíme se oslovit lidi, ke kterým není reálné se dostat,“ říká.

Naráží tak na problém přesvědčování přesvědčených a snahu maximalizovat zásah prvovoličů, které může k účasti na volbách nakonec vyburcovat silná emoce. Ať už si řeknou, že je klip trapný nebo vtipný, jen těžko je podpoří v papouškování názorů rodičů nebo prarodičů.

Dominik Feri několikrát zmínil středoškolské průzkumy, jejichž výsledky se diametrálně liší v rámci různých regionů i druhů škol. Citoval agenturu Median: „Třetina žáků ústeckých učňáků si myslí, že za komunistů bylo líp.“ Populární je u mnoha mladých lidí překvapivě také ANO a SPD. S frází z volebního songu „Tak se nestyď a k volbám přijď, ať Česko není nedemokratická řiť“ se je snaží přesvědčit, aby si vybrali někoho jiného.

V  rozhovoru se dále dozvíte, jak podle Dominika Feriho bojovat proti nebezpečným stereotypům, jestli se mu daří přemlouvat mladé lidi také k aktivnímu zapojení do politiky a jestli mu chybějí rodné Sudety – nejkrásnější místo v pekle.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner