Donald Trump byl v otázce prezidentských voleb odtržený od reality

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Bývalý prezident Donald Trump odmítl naslouchat svým poradcům, když mu říkali, že jeho tvrzení o volebních podvodech jsou nepodložená a nezvrátí jeho prohru v prezidentských volbách v roce 2020. Někteří Trumpovi někdejší spolupracovníci to na dnešním slyšení 13. června řekli výboru americké Sněmovny reprezentantů, který vyšetřuje pozadí útoku Trumpových stoupenců na Kapitol z 6. ledna 2021.

Úředníci, kteří pracovali pro Trumpovu administrativu a jeho kampaň, při slyšení uvedli, že nepovažovali tvrzení o podvodech v prezidentských volbách z listopadu 2020 za legitimní, a to včetně tvrzení o „podezřelém kufříku“ s falešnými hlasovacími lístky, tvrzení o dodávce převážející hlasovací lístky do Pensylvánie či o podvodném hlasování v Arizoně.

„Říkal jsem si, ty bláho, jestli těmhle věcem opravdu věří, tak se odtrhl od reality,“ uvedl Trumpův ministr spravedlnosti William Barr, který byl dlouho znám svou loajalitou vůči republikánskému prezidentovi. Barr ve své výpovědi otevřeně označil tvrzení o volebních podvodech za nesmysly a bláznivé řeči. „Nikdy se neobjevil ani náznak zájmu o to, jaká jsou skutečná fakta,“ řekl.

(Týdeník FORUM)

Trump byl během volební noci stále více nespokojený a výsledky odmítal, uvedl bývalý manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien ve výpovědi přehrané výboru.

Dnešní veřejné slyšení před speciálním výborem, v pořadí druhé, se věnovalo Trumpovým nepravdivým tvrzením o volebních podvodech, která vyprovokovala dav jeho stoupenců k útoku na Kapitol.

Většina výpovědí byla dnes přehrána ze záznamu, jelikož šlo o svědectví získaná během ročního vyšetřování. Výbor vyslechl přibližně 1000 svědků a shromáždil 140 000 dokumentů. Někteří členové tvrdí, že objevili dostatek důkazů, aby ministerstvo spravedlnosti zvážilo bezprecedentní trestní obvinění bývalého prezidenta.

Stepien měl být na dnešním slyšení klíčovým svědkem, ale na poslední chvíli své vystoupení v přímém přenosu zrušil, jelikož jeho žena začala rodit. Výbor nakonec ve slyšení pokračoval a přehrál Stepienovo předem nahrané svědectví, v němž říká, že prezidentovi ve volební noc doporučil, aby se neprohlašoval za vítěze a namísto toho uvedl, že sčítání hlasů pokračuje. Trump se však toto doporučení rozhodl ignorovat.

Předseda vyšetřovacího výboru demokrat Bennie Thompson zahájil dnešní slyšení slovy, že Trump „zradil důvěru amerického lidu“ a snažil se zůstat ve funkci navzdory vůli voličů.

Nepokoje v sídle Kongresu v lednu 2021 vypukly ve chvíli, kdy tam začínala společná schůze obou komor k výsledkům prezidentské volby. V té Trump nedokázal obhájit svůj mandát, porážku ale nikdy neuznal a volby neustále označuje za zmanipulované. S projevem v tomto duchu vystoupil i těsně předtím, než tisíce jeho příznivců vtrhly do areálu Kapitolu. Události si nakonec vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]