Donald Trump je Miloš Zeman amerických rozměrů, říká amerikanista

Eric Drooker

Profesor Josef Jařab je anglista a amerikanista, bývalý senátor a první polistopadový rektor Univerzity Palackého. V rozhovoru pro Svobodné fórum říká, že v republikánské straně by mohl Donalda Trumpa porazit kandidát Ted Cruz – a doufá, že Trump se vítězem nestane.

Americké volby působí na Evropana jako opravdu velká show. Jakou roli reálně hrají všechny ty efekty kolem kampaně, vystoupení politiků připomínající rockové hvězdy a další věci?

Myslím, že to opravdu jsou velká show, ale dávají i voličům pocit, že o ně někdo stojí, že jsou důležití. Tady rozhodují peníze, což vidíme, jak ti ne dost podporovaní voličstvem, ztrácejí i sponzory a z dostihů jeden po druhém odpadávají.

Hlavní otázka amerických voleb, alespoň podle českých médií, je jasná. Věříte, že vyhraje Donald Trump? A pokud ano, co by to znamenalo pro USA, ale i pro celý svět?

Stále doufám, že se to nestane. Co by to znamenalo, je těžko domyslet. Trochu mi to připomíná Miloše Zemana amerických rozměrů.

Koho vidíte jako možného republikánského soupeře, kdo by měl naději Trumpa porazit?

Nejspíše Ted Cruz, Marco Rubio možná až za 4 roky.

Floridský republikánský senátor Marco Rubio. Před prezidentskými primárkami v roce 2016 se o něm říkalo, že by se mohl stát „republikánským Obamou“ či chcete-li druhým Reaganem či snad Kennedym. (energyfuse.org)

Volební systém v USA je pro laika podle mě složitý. Jak moc je podle Vašeho názoru „spravedlivý“ a odráží nakonec reálné preference kandidátů?

Myslím, že jeho tvůrci měli na mysli opravdu demokratickou spravedlivost, ale obrovské peníze a čachrování s volební legislativou v jednotlivých státech unie, dávají též možnost té spravedlnosti trochu ubrat.

Jakou roli hrají kandidáti menších stran mimo republikány a demokraty?

Pokud jde o to, být konečným vítězem voleb, tak prakticky žádnou, i když v minulosti párkrát některá populistická hnutí ubrala důležité hlasy demokratům.

U demokratů je nejvýraznější Hillary Clintonová. Jakou roli bude podle vás hrát fakt, že jde o ženu – a navíc manželku bývalého prezidenta?

Oboje jí určitě pomůže.

Po víkendových primárkách odstoupil z boje o Bílý dům Jeb Bush. Čím to je, že tentokrát slavné jméno nefungovalo?

Ještě doznívá dojem z neslavného prezidentování bratrova, od něhož se mírně distancoval i otec George Bush.

Čím se tyto volby liší od těch v minulých letech?

Je to stále více soutěž obrovských peněz spíše než ideologických či programových rozdílů.

Jak hodnotíte vládu Baracka Obamy?

Zdálo se mi, že v druhém prezidentském období ho nebylo tolik vidět a slyšet, což mě mrzí. Jinak byl ovšem fakt, že se stal dvakrát za sebou prezidentem Afroameričan. Jedním z  historicky důležitých momentů pro USA i pro svět.

Bude mít případná Obamova podpora konkrétního kandidáta vliv?

Stále se k ní neodhodlal, což je jistě férové a očekávané, ale po jmenování demokratického kandidáta se jistě ozve – a jeho podpora může mít rozhodující váhu, myslím si.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články