Donald Trump odmítl slíbit pokojné předání moci, pokud prohraje listopadové volby

Donald Trump  (YouTube)

Donald Trump | FOTO: YouTube

Americký prezident Donald Trump odmítl slíbit, že pokojně předá moc svému nástupci, pokud prohraje v listopadových volbách. „No, uvidíme, co se stane,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. 

Trump také řekl, že si myslí, že by výsledek voleb mohl skončit u Nejvyššího soudu USA, a opět zpochybnil korespondenční hlasování. Některé americké státy nicméně podporují hlasování zasíláním volebních lístků poštou a poukazují na nutnost chránit v současné situaci Američany před koronavirem.

Každý poražený americký prezidentský kandidát v moderní době zatím odešel. Pokud by Trump odmítl uznat výsledek voleb, zavedlo by to USA na nezmapované území a není jasné, jak by to dopadlo.

Revue FORUM (archiv)

Trumpův protikandidát, demokrat Joe Biden, již dříve řekl, že podle tohoto scénáře by pak musela být nasazena armáda, aby Trumpa z Bílého domu odstranila.

Trump reagoval ve středu večer na dotaz novináře, jestli se zavazuje k pokojnému předání moci. Ke střídání v Bílém domě by mohlo dojít, protože v současnosti Trump za svým demokratickým vyzyvatelem v celostátních průzkumech veřejného mínění zaostává a do voleb zbývá 41 dní.

„Velmi silně jsem si stěžoval na hlasovací lístky,“ řekl Trump. (Mínil ty zasílané poštou.) „Hlasovací lístky jsou katastrofa,“ dodal. Když novinář namítl, že se lidé bouří, Trump odvětil, že se stačí zbavit hlasovacích lístků a bude pak velmi pokojný přesun. „Upřímně řečeno, bude tam pokračování,“ vysvětlil.

Podle Trumpa je hlasování poštou obtížně kontrolovatelné, a demokraté to prý vědí nejlépe. Řekl také, že volba může skončit u Nejvyššího soudu, a proto je potřeba, aby byl v plné sestavě devíti soudců, a že se na tom urychleně pracuje. Jedno místo u Nejvyššího soudu se nyní uvolnilo, protože zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová dosazená demokraty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]