Donald Trump řekl, že žádný politik v historii netrpěl jako on. Ten by koukal, co je možné

(F24)

Americký prezident Donald Trump se politoval, jak trpí, načež sklidil posměch od historiků.

Co řekl? Doslova: „S žádným politikem v historii, a říkám to s velkou jistotou, se nezacházelo hůře a nespravedlivěji.“

Měl zřejmě na mysli nepříznivě komentáře, které přišly poté, co zbavil funkce ředitele FBI Jamese Comeyho, protože ten údajně nechtěl upustit od vyšetřování vazeb mezi bývalým poradcem pro národní  bezpečnost Michael Flynnem a Ruskem.

Někteří historici rychle přispěchali s příklady lidí, kteří na tom byli o dost hůře než Trump. Dan Snow z BBC připomenul bídné konce některých osob, třeba císaře Valeriana, který byl zajat Peršany a údajně králi sloužil jako stupátko při nastupování na koně. Po smrti jeho kůži nechali údajně vycpat a vystavovali ji v chrámu bohyně Anahity. Julia Caesara ubodali jeho političtí kolegové. Olivera Cromwella vytáhli po smrti z hrobu a pověsili. Patrice Lumumbu v Kongu zavraždili. Edwarda II. zavraždili tak, že mu zasunuli do ruda rozžhavenou tyč do konečníku. Greg Jenner, známý svým seriálem na BBC pojmenovaným Horrible Histories, napsal, že Siru Arthurovi Astonovi vymlátili mozek z hlavy jeho vlastní dřevěnou nohou.“

Spisovatelka Jelani Cobbová, bývalá profesorka historie, připomenula Nicolae Ceauşesca, rumunského komunistického vůdce, který byl popraven spolu s manželkou v roce 1989. Nemusíme ani opouštět Spojené státy. Prezidenti Lincoln a Kennedy byli zastřeleni, Martin Luther King také. Bill Clinton byl málem sesazen a Barack Obama obviňován, že zfalšoval místo svého narození, aby vůbec mohl kandidovat na prezidenta, protože to mohou jen rodilí Američané.

Celkem se tedy dá říci, že zatím dopadl Donald Trump ohledně svého utrpení ještě docela dobře. Chce to jen nastudovat historii a hned se můžete cítit jako v ráji. Nebo aspoň jako relativně oblíbený politik, kterému se zase tolik neděje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]