Donald Trump soudí, že se epidemiolog Fauci mýlí a že pravdu má on

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Za nepřijatelné označil ve středu večer americký prezident Donald Trump varování předního epidemiologa Bílého domu Anthonyho Fauciho před rizikem, které by představovalo příliš rychlé obnovení ekonomiky a otevření škol. Vlivný epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Fauci v úterý při slyšení v Senátu řekl, že příliš rychlé rušení ochranných opatření přijatých ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy by mohlo přinést „další utrpení a úmrtí“. (ct24.ceskatelevize.cz)

AIDS, Ebola, Zika i další nebezpečná virová onemocnění posledních desetiletí. Šesti americkým prezidentům, počínaje Ronaldem Reaganem, s jejich zvládnutím radí Anthony Fauci. COVID-19 není výjimkou. Odborník ale poslední dny tráví doma v karanténě, protože byl v kontaktu s nakaženou osobou.

„Pokud nepřijmeme adekvátní opatření, bude to mít neblahý dopad s větším počtem infikovaných a mrtvých,“ varoval Fauci. Podle něj jsou spěch a obcházení doporučení kvůli opětovnému nastartování ekonomiky nebezpečné. Z jeho lékařského pohledu je otázkou, zda bude bezpečné otevřít na podzim školy.

()

Ekonomické škody způsobené zavedenými opatřeními jsou obrovské. Prezident proto podporuje jejich rozvolnění. S pohledem epidemiologů, jako je Fauci, absolutně nesouhlasí.

„Mám za to, že by školy měly určitě otevřít. Naše země se musí vrátit zpět k normálu nejrychleji, jak je to možné,“ reagoval Donald Trump.

Americký prezident poznamenal, že přijatelné by pro něj bylo pouze oddálení nástupu do škol v případě učitelů „určitého věku“. Ti by podle něj měli v klidovém režimu zůstat ještě několik následujících týdnů. „U mladých, dětí, tedy myslím u žáků, je to opravdu, jen se podívejte na statistiky, celkem úžasné,“ poznamenal Trump.

Poté, co se k pandemii vyjádřil jinak než prezident, se Fauci stal terčem různých konspiračních teorií. Konzervativní média, která jsou hlavě státu nakloněna, Fauciho vykreslují jako nebezpečného byrokrata s nepřiměřeným vlivem. „Nikdo ho nikam nezvolil!“ zněl například titulek stanice FOX News.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner