Donald Trump vyhrál na Floridě

Donald Trump  (YouTube)

Donald Trump | FOTO: YouTube

Úřadující americký prezident Donald Trump získal s největší pravděpodobností jeden z klíčových států, a především takový, který pro obhajobu mandátu nutně potřebuje. Výsledek na Floridě je navíc o dost lepší, než naznačoval průměr průzkumů, a to zhruba o šest procentních bodů.

Pro prezidenta to znamená dobré zprávy, protože to naznačuje podobně pozitivní vývoj v ostatních státech Jihu. Problémem ale může být Arizona, kde zatím Joe Biden vede zhruba o osm a půl procenta po sečtení téměř tří čtvrtin hlasů.

Donald Trump by mohl tuto ztrátu vynahradit, pokud by získal Pensylvánii a Michigan. V obou státech ale bude sčítání hlasů trvat ještě několik dní. V Michiganu nejspíš do pátku a v Pensylvánii dokonce budou počítat i hlasy, které do pátku dorazí, pokud byly odeslány nejpozději v den voleb. Momentálně vede Trump v obou těchto státech a také ve Wisconsinu, zbývá ale sečíst ještě mnoho hlasů.

Pokud by Trump získal Pensylvánii, ale prohrál Arizonu a Michigan s Wisconsinem, pak by o výsledku mohly rozhodovat obvody s jedním volitelem v Maine a Nebrasce. Pokud by je Trump získal oba, měl by 269 volitelů. Při remíze by rozhodovala Sněmovna reprezentantů, ve které by ale každý stát měl jen jeden hlas. To znamená, že by prezident mandát obhájil. Pokud by jeden z okresů ztratil, pak by prohrál nejtěsnějším možným rozdílem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]