Donaldu Trumpovi hrozí, že zchudne. Ale ne kvůli vlasteneckému sebeobětování

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

„Tahle věc mě stojí jmění,“ tvrdil Trump v roce 2019 a myslel tím svou prezidentskou funkcí. Tedy to, že mu unikají peníze z podnikání, a odhadl to na škody ve výši tří až pět miliard dolarů. Zdá se, že pokud jde o finanční potíže, bude je zřejmě skutečně mít, ale důvod není jen jeho prezidentství. 

Finančními poměry a hrozícími potížemi odcházejícího prezidenta se zabývá německý server Spiegel.de. Ten zmiňuje, že v současném seznamu nejbohatších Američanů je Trump ceněn na 2,5 miliardy dolarů, což znamená, že je na 339. místě. „Odpovědnost za mizení bohatství ale nespočívá v jeho službě vlasti, ale v pandemii. Trumpovy peníze byly investovány právě tam, kde krize zničila obchodní modely: v hoteliérství a v realitním byznysu. Hotely jsou prázdné, obchody jsou zavřené, kanceláře osiřelé. New York je město duchů, nedávno si sám Trump stěžoval, že město umírá.“

Eric Drooker

Podle odhadu Center for Responsive Politics jen republikáni za posledních pět let poskytli Trumpovým nemovitostem obrat 23 milionů dolarů ve srovnání s 200 tisíci dolary za stejné časové období předtím. Tento tok peněz vyschl.

Nádherná stará poštovní budova v Pennsylvánii je zatížena půjčkou 170 milionů dolarů z Deutsche Bank a banka bude podle souhlasných zjištění médií v roce 2024 chtít peníze zpět. Trump Organization se bude muset rozhodnout, jestli do ztrátového hotelu ještě několik let pumpovat peníze. Ty by se přitom hodily, pokud by se Trump rozhodl investovat do médií. To by bylo jistě užitečné, kdyby chtěl ještě jednou usilovat o zvolení prezidentem.

„Objevují se totiž pověsti, že by Trump mohl zahájit novou kariéru jako mediální magnát, sám, nebo spíše s partnery. Vybudování kabelového kanálu je koneckonců dost drahé,“ píše Spiegel a dodává, že Trump se nemusí jevit z hlediska rizik příliš atraktivní, aby mu někdo půjčil.

Podle výpočtu novináře Dana Alexandera z Forbesu je Trumpovo impérium zadlužené minimálně jednou miliardou dolarů. List New York Times zrekonstruoval na základě několika daňových přiznání, že Trump osobně dluží více než 400 milionů dolarů. S ohledem na Trumpovy dřívější bankroty by se zájemci o nějaké refinancování nemuseli zrovna hrnout. I dlouhodobě trpělivá Deutsche Bank se zřejmě snaží vycouvat.

„Není to zdaleka jediný problém, který hrozí bývalému prezidentovi. Místo politických oponentů, jako je Nancy Pelosiová, bude v budoucnu čelit dvěma ctižádostivým státním zástupcům ze svého domovského New Yorku. Prokurátor Cyrus Vance vyšetřuje operaci kvůli podezření z bankovních a pojišťovacích podvodů, daňových úniků a manipulace s obchodními výsledky.“ A newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová se zajímá o Trumpovy projekty týkající se nemovitostí, aby odhalila možné podvody.

Jinak ale Trump bude mít docela dobré vyhlídky si nějaké peníze vydělat. Stejně jako někteří jeho předchůdci by mohl dostávat lukrativní honoráře za projevy, psát bestsellery nebo provozovat vlastní televizní pořad. V minulosti se ukázalo, že licencovat své jméno jako značku je velmi výnosné: hotely nebo obytná zařízení se mohou zdobit jeho jménem a on nemusí investovat ani cent vlastního kapitálu. Taková dohoda by podle New York Times mohla vést k ročnímu zisku až jednoho milionu dolarů, alespoň zpočátku.

Problém je jen v tom, jestli si v dnešním světě někdo bude chtít své podnikání zdobit Trumpovým jménem. Zvláště v té části světa, kde bude patrný vliv Číny a Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]