Dopad sankcí v praxi. Rusové opravují poškozené tanky součástkami z ledniček

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Přestože se Kreml snaží přesvědčit Rusy o tom, že západní sankce nemají na fungování země žádný dopad, opak je pravdou. Pociťují to například i vojáci, kteří okupují Ukrajinu. Vzhledem k nedostatku náhradních součástek totiž musí své tanky a bojová vozidla opravovat, jak se dá.

Jak upozornil deník The Washington Post, Ukrajinci v tancích, které za sebou ruské jednotky nechaly, našli součástky například z ledniček nebo myček nádobí. Polovodiče, které by vojsko agresora potřebovalo, totiž Rusko nemá. Tyto zprávy potvrdila i americká ministryně obchodu Gina Raimondová. Ta na slyšení v Senátu hovořila o zprávách od Ukrajinců, kteří při objevení ruské vojenské techniky na místě zjistili, že je naplněna součástkami z bílé techniky. 

(Týdeník FORUM)

„Vývoz technologií z USA do Ruska se od přijetí sankcí snížil téměř o 70 procent,“ uvedla členka vlády, jejíž ministerstvo dohlíží na kontrolu vývozu; tvoří velkou část sankčního balíčku. Připomněla rovněž, že obdobné zákazy se týkají i Běloruska, jehož podpora agrese nezůstala bez povšimnutí. 

„Naším cílem bylo odepřít Rusku technologie. Především ty, které by ochromily jejich schopnost pokračovat ve vojenské operaci. A to je přesně to, co děláme,“ sdělila Raimondová. 

Na opravy vojenské techniky pomocí součástek z domácích spotřebičů zareagovalo i americké ministerstvo obchodu. „Zdá se, že tyto díly nahrazovaly jiné, nedostupné komponenty,“ uvedla mluvčí Robyn Pattersonová. Připomněla také, že se vývoz polovodičů, telekomunikačních zařízení, laserů či námořní techniky snížil o 85 procent.

Rusko mělo problém s omezením prodeje čipů a dalších elektronických součástek, určených speciálně pro vojenské účely, už před invazí na Ukrajinu. Tato omezení byla novými pravidly ještě zpřísněna a došlo také k zablokování prodeje většiny čipů dvojího užití, tedy i pro nevojenské potřeby.

Spojené státy rovněž požadují, aby společnosti po celém světě dodržovaly pravidla a blokovaly prodej do Ruska, pokud k výrobě čipů používají americké výrobní zařízení nebo software. Jedná se o nový krok, který USA použily pouze jednou, a to proti čínské společnosti Huawei.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]