Dopingový skandál: Ruská televize provokuje německého novináře

YouTube

Německý novinář Hajo Seppelt vykazuje ze svého hotelového apartmánu reportérku ruské televize Rossija 1 Olgu Skabejevovou. | FOTO: YouTube

Německý novinář Hajo Seppelt připravil pro veřejnoprávní televizi ARD reportáž o státem podporovaném dopingu mezi ruskými vrcholovými sportovci. Brzy poté byl ruskou televizí požádán o rozhovor. Z toho se však, jak píše list Die Welt, rychle vyklubala provokace.

V pátek odvysílal ruský televizní kanál Rossija 1 záznam sporu dopingového experta WDR (součást ARD) s televizním štábem stanice, která se s redaktorem setkala v Kolíně nad Rýnem. Šestiminutový sestřih poté televize zveřejnila na internetu.

Rozhovor o dopingové krizi

Seppelt ruské novináře přijal ve svém hotelovém pokoji kvůli rozhovoru v souvislosti s přetrvávající dopingovou krizí v Rusku, o které pojednával i dokument německých televizních stanic ARD/WDR, odvysílaný den předtím pod názvem „Tajná věc Doping: zkouška pro Rusko“.

Když se jedna z novinářek zeptala, jestli byl při své práci na reportáži podplacen, tón zhrubl. Seppelt po opakovaných provokacích ruský štáb vykázal ze svého pokoje. Hosté se ale zdráhali místnost opustit. Místo toho začali natáčet i v soukromých prostorách hotelového apartmánu, načež došlo k potyčce.

Seppelt mluví o cílené provokaci

„Naší reportáží jsme zřejmě trefili hodně citlivé místo. Mám dojem, že se jednalo o cílenou provokaci,“ sdělil Seppelt Sportovní informační službě (SID) a popsal následující průběh: „Poté, co jsem 30 minut ruský tým marně vyzýval, aby konečně opustil hotelový pokoj a aby přestal s natáčením, došla mi trpělivost.“

Když se štáb nadále odmítal vzdálit, Seppelt povolal na pomoc hotelovou bezpečnostní službu a policii. „Když zjistili, že jsem zavolal policii, utekli,“ dodává novinář. Začal je však sledovat, aby policii mohl sdělit místo, kde se nacházejí. Po čase se mu ale ztratili z dohledu.

Kroky proti ruskému odvysílání

WDR nyní zkoumá možnosti právních kroků proti ruské televizní stanici, neboť ta rozhovor odvysílala přesto, že byla předběžným opatřením na žádost německé stanice vyzvána k zamezení zveřejnění.

Ruským sportovcům v současné době hrozí zákaz startu na Letních olympijských hrách v Riu de Janeiru, které se konají ve dnech 5.–21. srpna. Příští pátek má o vyloučení rozhodnout svaz lehké atletiky IAAF.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner