Dopis Jany Filipové čtenářům Parlamentních listů: Píšu vám, ať víte, co čtete

Na Janu Filipovou se po její dílčí výhře nad premiérem v komunistickém stylu vrhli příznivci Andreje Babiše  (Tom Rimpel)

Na Janu Filipovou se po její dílčí výhře nad premiérem v komunistickém stylu vrhli příznivci Andreje Babiše | FOTO: Tom Rimpel

Jana Filipová se proslavila tím, že zažalovala předsedu vlády Andreje Babiše za jeho tvrzení o tom, že demonstranti proti němu a jeho vládě jsou zaplacení. I díky tomu o ní začala psát média – a to i ta dezinformační. Velmi často o ní vycházejí články v Parlamentních listech. Jejich čtenářům teď paní Filipová napsala vzkaz, který s jejím souhlasem přináší deník FORUM 24.

Vážení čtenáři Parlamentních listů,

zcela proti své vůli jsem se stala přispěvatelkou do Parlamentních listů, neboť jejich redaktoři procházejí patrně hlubokou tvůrčí krizí a aby vůbec něčím naplnili obsah svého média, tak začali zcela bezostyšně bez mého vědomí a svolení kopírovat mé facebookové statusy.

Proto jsem se rozhodla, že tedy těm profesionálně vyhořelým chudákům trochu pomůžu a napíšu status určený přímo pro Vás, čtenáře Parlamentních listů.

Myslím, že když už jste četli tolik článků o mně, tak by bylo celkem fér, abyste se zase pro změnu dozvěděli něco o svých oblíbených Parlamentních listech – dále již budu používat zkratku PL.

PL na první pohled působí dojmem, že jde o periodikum z dílny státní správy, avšak ve skutečnosti jde o lobbistický časopis vydávaný soukromou společností. Úmyslně navozuje svým názvem klamný dojem, že jde o oficiální projekt parlamentu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Kancelář Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se 23. 4. 2012 rozhodně distancovala od PL a uvedla, že jejich název, obsah, zaměření, autoři článků a vydavatelé nemají s prací PS PČR nic společného a žádným způsobem neodrážejí její stanoviska.

A kdopak nám za vydáváním PL stojí? Je to pan Ivo Valenta, senátor označovaný jako český „král hazardu“. Je to tentýž pan Valenta, který byl v roce 2004 za účast v korupční aféře odsouzen soudem na 4 měsíce podmíněně + 350 tisíc Kč pokuty. V disciplinárním řízení dostal zákaz činnosti ve fotbalu na 2 roky + pokutu 100 tisíc. Takže žádné neviňátko, pro které by etika podnikání byla svatá.

To bychom měli pozadí PL a teď něco k jejich práci. Podle studie politologů Masarykovy univerzity PL užívají manipulativní techniky, jako je nálepkování a vyvolávání negativních emocí, např. strachu. Manipulativní techniky používají dokonce častěji než známý dezinformační web Sputnik.

K podobným závěrům došel i soud, který vloni proběhl mezi PL a deníkem FORUM 24. Tento soud uznal, že PL šíří nepravdy, jsou proruské a dávají prostor extremistům. Podílejí se na prohlubujícím se rozvratu české společnosti, na ruské hybridní válce proti západním demokraciím, čímž výrazně přispívají k udržování oligarchy Andreje Babiše u moci.

Nyní mi dovolte, vážení čtenáři PL, abych vám ocitovala něco přímo z rozsudku:
„Šířit lži a dezinformace je nebezpečné. Právem na svobodu projevu by se šíření lží a dezinformací zaštiťovat nemělo.“

Dále se uvádí, že bylo rovněž prokázáno, že řada článků v PL zveřejňovaných významně a nekriticky straní Rusku, že mnoho jejich autorů vyjadřuje hlubokou nechuť ke společenskému vývoji v České republice či k jejímu členství v EU, užívá přitom demagogických argumentů, ale též velmi expresivních výrazů. Prokázáno bylo též, že přinejmenším jeden z autorů tam publikujících byl před rokem 1989 spolupracovníkem bývalé vojenské kontrarozvědky.

Dále bylo v rozsudku konstatováno, že v PL lze publikovat jakýkoliv text, aniž by byla zkoumána pravdivost jeho obsahu. Poukázáno bylo rovněž na fakt, že v PL publikují, a to nikoli ojediněle, autoři, kteří jsou nesnášenliví k jiným kulturním, náboženským a sociálním odlišnostem, mají velmi vyhraněné postoje vůči menšinám národnostním či sexuálním, migrantům apod. a vlastní národ či rasu ostatním nadřazují. Podobné vyhraněné postoje jsou považovány za extremistické, neboť vybočují z ústavních, zákonných norem, vyznačují se prvky netolerance a útočí proti základním demokratickým ústavním principům, jak jsou definovány v českém ústavním pořádku.

Na závěr mi dovolte uvést dvě ocenění, kterých se PL za jejich práci dostalo:
V roce 2014 obdržely anticenu Křišťálové lupy za porušování principů seriózní žurnalistiky u tzv. online médií.

V roce 2015 obdržely od serveru Lidovky.cz označení „Mekka radikálů“ za oblibu šíření protiimigračních a nacionalistických stran a hnutí.

Vážení a milí čtenáři Parlamentních listů, pevně věřím, že jste natolik inteligentní, abyste sami, na základě výše popsaných nezpochybnitelných faktů, dokázali přehodnotit svůj vztah k PL a již nadále čtením tohoto soudem uznaného prolhaného dezinformačního webu neztráceli svůj drahocenný čas.

A vám, páni redaktoři a redaktorky, si jen dovolím připomenout ono známé KARMA JE ZDARMA. Takže buďte tak laskaví, nekažte si již nadále tu svou a jděte se živit konečně něčím poctivým.

Děkuji, milí čtenáři, za váš čas věnovaný tomuto článku a do budoucna upozorňuji, že pokud nebude pod něčím výslovně napsáno: Autor Jana Filipová, tak to vždy berte s rezervou a zdravým selským rozumem. Řekněte si – co když je to všechno jinak?

Zdroje: Forum24.cz, Manipulatori.cz, wikipedia.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]