Dopis Putinovi: Z té hrůzy se vám, Vladimire, zježí chlupy na zádech

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: Profimedia

Vladimir Osečkin, zakladatel lidskoprávního projektu Gulagu.net, adresoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi otevřený dopis o mučení vězňů. Osečkin se zeptal, zda Putin ví, co se v systému FSIN (Федеральная служба исполнения наказаний) děje, zda ho generálové a plukovníci drží „za nos a vedou za nos“, nebo zda si je vědom toho, co se děje, a „osobně schválil mučení“.

Z dopisu cituje ruský opoziční web Meduza.io. „Dosud jsme ukázali jen kapku v moři. Rozsah mučení, korupce, nelidského zacházení a vražd je ohromující a svět to uvidí a pozná bez ohledu na vůli těch, kteří se na těchto masových zločinech podílejí,“ píše Osečkin.

Eric Drooker

Začátkem října zveřejnil projekt Gulagu.net videozáznamy mučení a znásilňování vězňů v tuberkulózní nemocnici Federální vězeňské služby č. 1 v Saratovské oblasti. Vedení nemocnice bylo odvoláno a bylo zahájeno několik trestních řízení.

Videoarchiv předal aktivistům za lidská práva bývalý vězeň Sergej Saveljev, který ve výkonu trestu pracoval jako správce bezpečnostních kamer. Po zveřejnění nahrávek Saveljev opustil Rusko a požádal o azyl ve Francii. Ruské ministerstvo vnitra ho zařadilo na seznam hledaných osob kvůli obvinění z porušení podmínek podmínečného propuštění. Ruská ombudsmanka pro lidská práva Taťjana Moskalkovová označila Saveljevovo rozhodnutí zveřejnit nahrávky mučení za akt odvahy.

Aktivisté za lidská práva budou podle Osečkina i nadále zveřejňovat důkazy o zneužívání v ruských věznicích.

Názorně ukážeme „tajnou“ práci, všechny ty prohnané „plány-legendy“, operativní plány, všechny ty manipulace a triky… ukážeme, jak důstojníci FSIN vyhazovali zavražděné vězně z oken a simulovali jejich sebevraždy, a z té hrůzy se i vám, Vladimire Vladimiroviči, zježí chlupy na zádech a v podpaží.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

„Není to výhrůžka, je to konstatování faktů,“ píše Ovečkin. Píše jak Putinovi, jak má zprávu číst: „Čtěte ji, jako jste nečetl nic předtím.

Aktivista za lidská práva mimo jiné vyzval Putina, aby „dobrovolně“ zvýšil tresty za mučení, potrestal mučitele skutečnými tresty odnětí svobody, a to až na doživotí, nařídil šéfům generální prokuratury a vyšetřovacího výboru, aby osobně prověřili 200 stížností, které Gulagu.net podal za posledních sedm let v souvislosti s „mnohamiliardovou zpronevěrou“, vraždami a mučením více než 100 vězňů. Žádá Putina, aby začal prověřovat a vyšetřovat pracovníky a vedoucí pracovníky FSB a FSIN, kteří zneužili svého služebního postavení, a odmítl stíhání obránců lidských práv a informátorů, kteří o mučení informují. A to včetně Sergeje Saveljeva, který serveru Gulagu.net předal nahrávky znásilňování chovanců v nemocnici FSIN v Saratovské oblasti.

Spisovatel Jan Křesadlo. (Václav Z. J. Pinkava/se svolením)

Osečkin také požádal Putina o zveřejnění investigativního filmu o mučení na federálním kanálu. Osečkinův otevřený dopis obsahuje celkem 21 návrhů. Mimo jiné navrhuje „amnestii, která by snížila všechny tresty na polovinu“, a také zve Putina na Skype a let do Biarritzu na schůzku, „abychom zahájili konstruktivní dialog a projednali podrobnosti nezbytné reformy FSIN“.

„Jsme Rusové a Bůh je s námi, věříme v dobro a víme, že v pravdě je síla. Vaši podřízení z oddělení ‚M‘ FSB a FSIN se nás pokusili zničit, ale narazili na obyčejného ruského člověka a jeho rodinu, a to bude mít pro všechny vlkodlaky a zrádce své země a svého národa nevratné následky, v životě se bumerang vždy vrací, a už je na cestě.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články