Deník FORUM 24 napsal dopis generálnímu řediteli Českého rozhlasu René Zavoralovi kvůli zcenzurovanému sponzorskému vzkazu, který měl poutat Speciál FORUM. Považujeme za nepřijatelné, aby bylo možné poutat prodej přípravků proti klíšťatům, ale zároveň byl problém s časopisem, který informuje o rozsahu ekonomické, mediální a politické moci předsedy vlády. Celý dopis zveřejňujeme. Náš Speciál si můžete objednat ZDE.

Vážený pane generální řediteli,

obracím se na Vás s protestem proti cenzuře našeho sdělení Českým rozhlasem a diskriminačnímu postoji mluvčího ČRo pana Jiřího Hošny vůči nám.

Naše firma FORUM 24, a.s. si chtěla objednat na stanici ČRo 1 Radiožurnál reklamní sdělení tohoto znění:

“Sponzorem programu je FORUM 24, a.s., vydavatel Speciálu o důsledcích pěti let hegemonie Andreje Babiše. Co nám dal a vzal miliardář ve státních funkcích.”

Vaši pracovníci toto sdělení odmítli s tím, že 

  1. účelem sponzorského vzkazu je – na rozdíl od reklamy – informovat o sponzorovi, nikoli nabízet jeho produkty či služby,
  2. jedná se o politické sdělení, které v době volební kampaně zakazuje zákon.

K bodu jedna uvádím, že ČRo zařazuje zcela běžně sponzorské vzkazy, v nichž je vyřčený produkt, který se prodává na trhu, což je činností uvedeného sponzora. Důkaz je zde: Dne 17. 4. 2019 v 9:58:26 vysílal ČRo 1 tento sponzorský vzkaz:

„Sponzorem pořadu jsou obojky, spotony a další účinné přípravky proti klíšťatům a blechám od společnosti Beaphar. Osobní strážce vašich mazlíčků. Více na www.beaphar.cz.“

Podobné sponzorské vzkazy vysílá ČRo denně, takže první bod výhrady Vašeho média vůči našemu spotu je bezpředmětný. Navíc vydávání a publikace informací o držitelích moci je naše hlavní činnost, stejně jako je hlavní činností společnosti Beaphar prodávat obojky a účinné přípravky proti klíšťatům.

Neodůvodněnost druhého bodu Vašim pracovníkům jasně vysvětlil náš právník ve své právní analýze. Náš vzkaz se ničím netýká probíhající kampaně do Evropského parlamentu a nejsme subjekt, který v těchto volbách kandiduje či propaguje konkurenci. Žádnou volební stranu a žádného kandidáta jsme nejmenovali. Stanovisko Českého rozhlasu, že nesmíme v době volební kampaně vyslovit jméno předsedy vlády, je zcela nesmyslné a poškozuje svobodné prostředí v naší zemi.

Žádáme tedy, pane generální řediteli, abyste povolil vysílat náš sponzorský vzkaz a také žádáme, abyste jasně vysvětlil vyjádření Vašeho mluvčího pana Hošny, že je naše médium dezinformační. Chceme vědět, o jaké poznatky takové vyjádření opírá a kde vůbec bere právo použít takové subjektivní hodnocení při vysvětlení, proč s námi nevstoupí veřejnoprávní rozhlas do obchodního vztahu a znemožní nám legitimní přístup k informování veřejnosti o naší novinářské práci.

Pevně věřím, že přehodnotíte současné stanovisko Českého rozhlasu k oběma bodům a přijmete náš sponzorský vzkaz k vysílání. A také věřím, že se omluvíte za nepřijatelné vystupování Vašeho mluvčího Hošny. 

Chtěl bych Vás informovat, že v opačném případě podáme na Český rozhlas žalobu pro diskriminaci. 

S pozdravem

Pavel Šafr
statutární ředitel FORUM 24, a. s.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner