Dopis vězněné Nadiji Savčenkové: Pokud budu 9. března ještě naživu…

europe.newsweek.com

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková vězněná v Rusku | FOTO: europe.newsweek.com

Ukrajinská vojenská pilotka Nadija Savčenková začala na protest proti ruskému soudu držet takzvanou suchou hladovku (to znamená, že ani nepije). Uvědomuje si, že by ji to mohlo stát život, ale chce se vrátit na Ukrajinu – ať živá nebo mrtvá. My přinášíme celé znění dopisu, který včera, v den zahájení hladovky, napsala:

Já, Savchenko Nadie Viktorivna, Ukrajinka, občanka Ukrajiny, prohlašuji, že od 4. března 2016 držím suchou hladovku. A budu ji držet až do svého návratu na Ukrajinu, ať se tam budu vracet živá, nebo mrtvá. Suchou hladovku jsem zvolila na protest proti činnosti ruské vlády, ruských zvláštních jednotek, ruských vyšetřovatelů, soudu a prokurátorů. A proti tomu, že tihle všichni se snaží skrýt svoje zločiny. Jsou vinni z porušení mezinárodního práva, z toho, že mě unesli z Ukrajiny, unesli mě násilím do Ruska, nezákonně mě vězní a nespravedlivě mě soudí.

Screenshot 2016-03-04 21.47.47

Odmítám ve věznici a kdekoli v Rusku jakýkoli pokus přinutit mě přestat s hladovkou, zakazuji jakékoli lékařské testy, zakazuji dávat mi léky, zakazuji ruským lékařům a pracovníkům věznice, aby se mě dotkli. Souhlasím jenom s lékařskou prohlídkou od doktora z Ukrajiny nebo z Evropy. Zakazuji odvážet mě z cely nebo někam bezdůvodně převážet. Jakékoli použití fyzické síly budu považovat za mučení a budu mu odporovat. Když 9. března 2016 budu ještě naživu, žádám o převezení k soudu. V případě mé smrti zakazuji pitvu a žádám vrácení mého těla mé matce a sestře. Moje rozhodnutí nemůže být změněno.

04.03.2016

Nadija Savčenková

Eric Drooker

Poznámka redakce:
Následující čtyři dny jsou v Rusku státní svátky. Dle jednoho z advokátů Savčenkové v této době věznice nepřijímá žádné návštěvy. Proto je velmi pravděpodobné, že až do soudu 9. března nebude nikdo vědět, jak na tom Savčenková je. Pokud v té době vůbec ještě bude naživu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner