Dopravci převezli Babiše. Slevy na jízdném fungují jako černá díra, tvrdí Kupka

(repro video ARD)

FOTO: repro video ARD

Předseda vlády ČR Andrej Babiš (ANO) si na dnešní tiskové konferenci postěžoval, že přepravci zneužívají nastavení slevy na jízdném pro studenty a důchodce ve výši 75 procent částky. Reagoval na novou praxi některých dopravců, kteří zdražili jízdenky, aby od státu inkasovali více peněz.

Oproti tomu zástupce opozice vynalézavost některých podnikavců překvapila podstatně méně: „Andrej Babiš právě zjistil, že dopravci zneužívají systém slev a inkasují od státu i stovky korun za jednu jízdenku. Slevy na jízdném totiž vláda nastavila jako černou díru na peníze, a světě div se, jako černá díra i funguje,“ uvedl poslanec Martin Kupka (ODS).

V současnosti by tedy měl předseda vlády chystat nápravná opatření ve spolupráci s šéfem rezortu dopravy Vladimírem Kremlíkem, aby se opatření dále nerozcházela s původním záměrem vlády. „Slevy jsme udělali, abychom pomohli lidem, protože i když navyšujeme důchody, nejsou stále dostatečně vysoké. Pan ministr to bude řešit,“ dodal Babiš během úterní návštěvy Brna.

Kritika opozice přitom dlouhodobě směřuje především na samotné nastavení poskytování slev, které mají podle nevládních poslanců paralelně snižovat volné finanční prostředky, které by za normálních okolností mohly směřovat na investice. Vedle toho jsou některé dopravní spoje vyprodané i na několik týdnů dopředu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle informací ČTK největší část kompenzací vyfakturovaly České dráhy, a to 2,5 miliardy korun. Za státním dopravcem následoval RegioJet s 360 miliony korun. Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovala Student Agency se 176 miliony korun, následovaly jednotlivé regionální podniky Arrivy a ČSAD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com