Dopravní letoun ruské armády se zřítil do moře. Mezi obětmi vojáci, novináři i Alexandrovci

TU-154  repro: themoscowtimes.com ()

Dopravní letadlo patřící ministerstvu obrany Ruské federace havarovalo v Černém moři nedaleko Soči. Zdroj na ministerstvu to potvrdil tiskové agentuře Interfax. Letadlo zmizelo z radarů v 5.40 moskevského času.

Všech 92 lidí na palubě, včetně osmi členů posádky, jsou považováni za mrtvé. Letadlo na cestě do Sýrie vezlo vojenský personál, novináře a hudebníky, kteří měli vystoupit na novoročním koncertu pro osoby sloužící na vojenské základně Khmeimim. Mezi cestujícími byli 64 členové známého Alexandrovova souboru.

Jak bylo potvrzeno, mezi cestujícími v letadle byla i prominentní filantropka a Elizaveta Glinka, která chtěla u Latakije navštívit nemocnici. Mluvčí ruské Channel One televizi potvrdil, že tři z jejích zaměstnanců byli také na palubě: korespondent Dmitrij Runkov, kameraman Vadim Denisov a zvukový inženýr Alexander Sojdov.

Žádné vysvětlení incidentu zatím neexistuje. Povětrnostní podmínky kolem místa havárie byly údajně příznivé, a žádné technické závady při předletové kontrole nebyly zjištěny. Jeden ze zdrojů Interfaxu naznačoval, že nehodu mohl způsobit pták nasátý do motoru letadla.

Ruští záchranné služby teď hledají na místě havárie trosky a oběti. Kusy trupu, část podvozku byly spatřeny asi šest kilometrů od pobřeží, podle jiných údajů 1,5 kilometru. Trosky se nejspíš nacházejí v hloubce 50 až sedmdesát metrů. Na místo byly vyslány čtyři lodě, vrtulníky a drony.

Vojenští vyšetřovatelé se teď zabývají lidmi, kteří let připravovali a dokumentací týkající se letu. Havarované letadlo bylo vyrobeno před více než třiceti lety v roce 1983 a opravováno bylo v roce 2014. Řídil ho zkušený pilot Roman Volkov, který měl nalétáno 3000 hodin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]