Doručovatelka upozornila na porušování předpisů při balení roušek důchodcům. Česká pošta ji vyhodila

Ilustrační foto  (Bicanski / Pixnio)

Ilustrační foto | FOTO: Bicanski / Pixnio

Ve čtvrtek jsme v deníku FORUM 24 popsali možné porušení hygienických pravidel na České poště při balení pěti kusů roušek odesílaných českým seniorům, které by mohlo být protizákonné a zdraví škodlivé. Skandál má další pokračování. Na nehygienické zacházení se zdravotnickým materiálem upozornila svým svědectvím poštovní doručovatelka Dagmar z Mníšku pod Brdy. A vedení pošty ji následně vyhodilo.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Balení roušek bez rukavic, bez roušek a na nevydezinfikovaném pracovišti. Materiál zpracovávaný v těchto podmínkách se posléze distribuoval českým důchodcům. Výsledkem byly papírové obálky a v nich vybalené roušky, někdy i v rozlepených obálkách. Na nevhodný postup upozornila poštovní doručovatelka z Mníšku pod Brdy. Jenže pak dostala výpověď.

Její svědectví odvysílala televize CNN Prima NEWS. Pod příslibem anonymity reportérům popsala nehygienické zacházení s rouškami při tzv. balíkování. Vedení pošty podle ní nebylo schopno zaměstnancům při balení zajistit hygienické pomůcky. Druhý den přišla do práce a musela se dostavit do kanceláře za vedoucím pobočky.

„Ten mi sdělil, že v rámci úspor jsem nadbytečná a že se mnou jaksi končí. Ptala jsem se, jestli mám ještě absolvovat dnešní pochůzku, bylo mi řečeno, že nikoliv. Načež pan Švadlena (vedoucí pobočky – pozn. red.) se mnou zapředl rozhovor o včerejší reportáži, která probíhala na CNN Prima NEWS. Tak jsem odevzdala klíče, vzala jsem si svoje věci a odjela jsem domů,“ popsala pro televizi doručovatelka Dagmar.

Česká pošta, balení roušek  (Twitter/Česká pošta)

Českou poštu kvůli selhání při balení roušek už prošetřuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Mohu potvrdit, že Státní ústav pro kontrolu léčiv provedl inspekci na pracovišti České pošty. Vzhledem k tomu, že v dané věci probíhá šetření, nelze v tuto chvíli sdělovat podrobnosti ani předjímat jakýkoliv další vývoj,“ sdělila pro FORUM 24 tisková mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Detaily však v souvislosti s aktuálním vyšetřováním nemohla uvést.

Zatímco podle svědectví doručovatelky vedení pošty zaměstnancům žádné hygienické pomůcky při kompletaci zásilek nezajistilo, pošta tvrdí opak. „Kompletace byla provedena v dezinfikovaných prostorech, pracovníci byli vybaveni rukavicemi a rouškami,“ řekl deníku FORUM 24 mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Státní podnik se začal bránit – vyhazov prý se svědectvím pracovnice pošty nijak nesouvisí. A přidal i poněkud zvláštní konspirační teorii. „Generální ředitel Roman Knap zadal kontrolu v Mníšku pod Brdy. Bývalá pracovnice porušila hygienická pravidla, ale je potřeba zjistit, zda k tomu nedostala pokyn. Během zítřka budeme mít výsledek kontroly, podle něho budeme dále postupovat. Pracovnice bude s výsledky seznámena,“ informoval ve čtvrtek večer mluvčí České pošty na Twitteru. Jaký pokyn by k tomu měla doručovatelka dostat, již nepřiblížil.

Česká pošta rozesílá roušky od úterý do pátku na základě rozhodnutí vlády. Ta na jejich distribuci občanům nad 60 let značně tlačila a chtěla ji provést rychle. Hektická aktivita státu ale přidělává vrásky – na kvalitu roušek si mnoho Čechů stěžuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]