Na sociální síti X lze zhlédnout rozhovor s takzvaným gubernátorem Záporožské oblasti Jevgenijem Balickým. Ten otevřeně hovoří o tom, co se dělo s Ukrajinci, kteří se postavili ruské okupaci na začátku ruské invaze na Ukrajinu.
„Vysídlili jsme velké množství rodin,“ říká činovník, kterého Ukrajina považuje za kolaboranta. „Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou operaci, kteří uráželi vlajku a hymnu Ruska nebo prezidenta Ruské federace. Využili jsme možnost, jakou jsme měli předtím, než došlo k legálnímu připojení k Ruské federaci, že jsme vyhnali celé rodiny těchto lidí. Vyhnali jsme je, protože jsme chápali, že nad nimi nebudeme moci zvítězit a že by to s nimi bylo do budoucna ještě obtížnější. Jejich životy by byly pod ještě větší hrozbou. Bylo by pro ně lepší, aby šli do svého banderistánu. Ať si tam jdou a tam budují svůj gay svět.“
Moderátorka se ptá, co tím myslí, že by jejich život mohl být ještě více ohrožen, a takzvaný gubernátor odpovídá.
„Jejich sousedé by je prostě mohli zabít. Měli jsme skutečně případy lidí, kteří během první fáze speciální vojenské operace prováděli lynčování a vzali si cizí domy a vyloupili je. Docházelo k loupežím, jasným loupežím v našich obchodech. Je to všechno na internetu. Tak jsme jim dali příležitost, aby odešli. Někteří z nich byli deportováni silou. Vzali jsme takového na hranici, přečetli jsme mu rozhodnutí o exilu, dali mu láhev vody. Co máme dělat se ženou, která má tři děti, ale má odlišnou víru a nepovažuje Rusko za svoji vlast? Ona nevěří, že to, co se děje, je správné. Dobře. Máme ji zabít? Prostě jsme je vyhnali. Přečetli jsme jim velitelovo rozhodnutí a deportovali jsme je. Ať si tam žijí, jak chtějí,“ sděluje Balickij.
Moderátorka se ptá, zda pro něj bylo obtížné přijímat taková rozhodnutí.
„No co myslíte? Ještě včera jsem s těmi lidmi slavil Nový rok, seděl jsem s nimi u jednoho stolu. Všichni jsme žili v tom samém městě, byl jsem opakovaně volen v tomto okrsku od roku 1998, znal jsem 15 tisíc lidí osobně, prostě jsem si s nimi potřásl rukou. Znám učitele, sportoval jsem, sloužil jsem tam. Byli tam moji rodiče, prarodiče. Rozumíte, tohle je velká rodina, která žila v Melitopolu dlouhou dobu. My jsme se snažili být loajální, jak je to možné k lidem, které známe A snažili jsme se, abychom se vyhnuli nespravedlnosti a nějakým krvavým excesům. Dělali jsme všechno, co jsme mohli. Ale já nejsem tolstojovec. Bohužel museli jsme být extrémně tvrdí a přijímat rozhodnutí, o kterých bych teď nechtěl hovořit.“
Balickij tedy nejenže otevřeně přiznává násilné deportace (což jsou válečné zločiny), ale podle komentáře Ukrajinky, která video rozšířila na sociální síti, naznačuje i popravy proukrajinských obyvatel Melitopolu.
„Bylo by zajímavé vědět, co si jeho noví páni myslí o tom, že Balickij umožnil ‚útěk‘ lidem, které znal,“ ptá se také majitelka účtu na síti X.
Balickij se narodil v Melitopolu ve vojenské rodině, sloužil v sovětském a ukrajinském letectvu a poté začal podnikat a působil jako ředitel firmy na výrobu domácích spotřebičů v Melitopolu. Do politiky vstoupil jako nezávislý poslanec Záporožské oblastní rady a v roce 2004 vstoupil do Strany regionů. Balickij působil dvě volební období jako lidový poslanec Ukrajiny, první jako člen Strany regionů a druhé jako člen Opozičního bloku.
Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 začal Balickij spolupracovat s ruskými orgány. Původně byl Bezpečnostní službou Ukrajiny podezříván, že je de facto starostou Melitopolu, později byl 9. května 2022 ruskými orgány jmenován gubernátorem Záporožské oblasti, a to během okupace jižních částí oblasti ruskou armádou.