Západní partneři vědí, kolik střel pro americké raketové systémy protivzdušné obrany Patriot a německé systémy protivzdušné obrany IRIS-T mají ukrajinské síly k dispozici. Podle agentury UNIAN to řekl mluvčí ukrajinského letectva Ilja Jevlaš v reakci na spekulace, že napadené zemi střely k těmto systémům prakticky došly. Oba systémy jsou pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami.
„Ukrajina tyto systémy a munici pro ně samostatně nevyrábí. Potřebujeme více střel. Nemůžeme samostatně doplňovat zásoby. Nemůžeme je sami vyrábět,“ popsal situaci Jevlaš s tím, že západní partneři jsou si vědomi potřeb Ukrajiny.
„Vědí, kolik střel máme. Vědí, kolik jich ještě potřebujeme. Neměli bychom však propadat panice, protože vidíte dnešní výsledky, jak fungovaly naše mobilní palebné skupiny. Sestřelili jsme 16 ze 17 Šáhedů. Včera jsme měli taky docela dobrý výsledek. Sestřelili jsme 16 z 20 raket Kh-101/X-555. Také bylo sestřeleno téměř všech 40 dronů,“ dodal mluvčí ukrajinského letectva.
Sestřelit hypersonické balistické rakety Kinžal je podle něj ale obtížné. „Jedná se o neobvyklé zbraně. Nejsou to řízené střely, které se daří sestřelovat i našim mobilním palebným skupinám. Proto se jedná o mimořádně obtížný cíl,“ popsal podle ukrajinské agentury s tím, že k sestřelení těchto raket je zapotřebí velkého počtu protiletadlových raketových systémů Patriot.
„Je to jediná zbraň, která v současné době dokáže účinně čelit silným prostředkům vzdušného útoku nepřítele. A samozřejmě se velmi těšíme na dodávky těchto systémů protivzdušné obrany našimi partnery,“ zdůraznil Jevlaš.
Ukrajině prakticky došly střely
Mluvčí ukrajinského letectva tak reagoval na spekulace, že napadená země už nemá prakticky žádné střely k západním systémům protivzdušné obrany. Ve čtvrtek to na sociální síti X napsal například novinář a analytik deníku Bild Julian Röpcke, který se odvolává na svůj anonymní zdroj. „Ukrajině došly střely Patriot a Iris-T. Většina dalších zásob prostředků protivzdušné obrany je vyčerpána nebo zničena,“ napsal.
Oba systémy jsou přitom pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami, upozornil novinář, na jehož analýzy vývoje bojů se často odvolávají ukrajinská média.
Po několika hodinách svůj výrok upřesnil v dalším příspěvku: „Neřekl bych, že Ukrajina nemá vůbec žádné střely Patriot PAC-2 a PAC-3. Zdroj mi před dvěma týdny řekl údajný přesný počet. Nebudu ho samozřejmě zveřejňovat. Ten počet byl ale tak malý, že nyní se musí blížit nule.“
Ukrajinští představitelé naléhají na Západ
Na nedostatek prostředků protivzdušné obrany ve čtvrtek po rozsáhlém ruském raketovém útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu znovu upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň opět apeloval na spojence Kyjeva, aby mu tyto prostředky poskytli.
Ministr zahraničí Dmytro Kuleba už dříve prohlásil, že Ukrajina chce získat sedm nových baterií těchto systémů. Jeho tým údajně identifikoval více než sto dostupných Patriotů v zahraničí, a dodal, že „se snaží pochopit“, proč některé země odmítají převést alespoň jeden ze svých systémů na Ukrajinu.
Vzhledem k tomu, že Rusko během jara zintenzivnilo své útoky na Ukrajinu, pociťují ukrajinská města a vesnice nedostatek systémů protivzdušné obrany stále více, protože ruské útoky způsobily nárůst počtu obětí. Podle prezidenta Rusko v březnu vypálilo na Ukrajinu přes 400 raket různých typů, 600 bezpilotních letounů Šáhed a 3 tisíce řízených leteckých bomb, které způsobily vážné škody na infrastruktuře.
Kyjev zesílil své výzvy spojencům, aby Ukrajině poskytli více prostředků protivzdušné obrany, zejména systémy Patriot americké výroby, které mohou zachytit balistické střely. Podle Zelenského Ukrajina potřebuje 25 Patriotů, aby byla země zcela pokryta.