Dostálová bude hájit Babiše. Kdyby nešlo o jeho zájmy, skončila by, píše Telička

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu | FOTO: ČTK

Oznámení ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové o tom, že bude připravovat reakci na rezoluci europoslanců o Andreji Babišovi, již vyvolalo reakce politiků na sociálních sítích. Vyjádřil se také David Ondráčka z Transparency International a rovněž on má jasno: Dostálová tímto krokem nebrání zájmy občanů České republiky.

„Pokud paní ministryně pro místní rozvoj nechápe, proč EVROPSKÝ parlament řeší EVROPSKÉ dotace, asi by se měla zamyslet nad dalším vlastním kariérním působením. Speciálně tohle ministerstvo by totiž asi mělo mít trošku povědomí o tom, jak ten systém funguje,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

„Ministryně Dostálová na iDNES.cz (kde jinde) mj. uvedla, že nerozumí, z jakého titulu se EP ve věci střetu zájmů angažuje, a že pro Andreje Babiše připraví reakci. Tyto dva důvody by normálně PM měly stačit k odvolání ministryně. Kdyby… Kdyby nešlo o jeho zájmy,“ napsal bývalý místopředseda Evropského parlamentu a eurokomisař Pavel Telička.

„Paní Dostálová, pletete si svou roli. Máte hájit zájmy Česka a občanů, ne svého šéfa. Audit EK o střetu zájmů Babiše už rozhodl, MMR mělo poslat opatření k nápravě. Pokud jste jim zase napsala, že nic dělat nebudete – přijdeme o víc peněz i kvůli Vám,“ vzkázal ministryni šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

„Zákonnou povinností ministra pro místní rozvoj je dohlédnout, aby evropské dotace byly v ČR používány v souladu se všemi příslušnými předpisy vč. legislativy EU. Pokud chce ministryně Dostálová dělat advokátku pana Babiše, měla by změnit povolání,“ napsal kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje za ODS Jiří Nantl.

„Paní ministryně prohlásila, že nerozumí z jakého titulu se Evropský parlament takto vměšuje do záležitostí České republiky, že to podle ní nemá v historii obdobu a proč že se jakákoliv jiná instituce se vměšuje do probíhajících řízení.
Někdo by měl příležitostně paní ministryni Dostálové vysvětlit, že jsme už šestnáct let členy Evropské unie a že Evropský parlament je náš společný parlament. Tudíž se samozřejmě vyjadřuje nejen k dění například ve Španělsku či Německu, ale také u nás. Její stanovisko zní podobně, jako kdyby zástupce Olomouckého kraje prohlásil: „Proč se míchá český Parlament do záležitostí Olomouckého kraje?“
Pokud o tom paní ministryně ještě neslyšela, tak já ji mohu ujistit, že jsme členy Evropské unie opravdu už mnoho let. A i ostatní čeští politici by to pomalu měli brát na vědomí,“ napsal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]