Dostálová: Jestli je Babiš ve střetu zájmů, nevím. Zpráva je důvěrná, nikomu ji neposkytneme

ČTK

Andrej Babiš a Klára Dostálová | FOTO: ČTK

Ministryně Klára Dostálová (za ANO) svolala tiskovou konferenci k auditní zprávě Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše. Novinářům sdělila, že je zpráva ze strany unijních orgánů označená jako přísně tajná, a neposkytne ji tedy ani na žádost poslanci Vítu Rakušanovi (STAN). Sama se odmítla se závěry seznámit. Auditem se nyní zabývají úředníci.

„Z našeho úhlu pohledu zpráva nemůže být finální, protože se k tomu máme ještě vyjádřit. Proces bude tedy ještě dále pokračovat,“ uvedla šéfka resortu. Pokud by ČR závěry zprávy odmítla, je zde možnost vyvolat tzv. slyšení, kde se bude hovořit s unijními představiteli o jednotlivých krocích. Bylo by pak na Evropské komisi, jak s odmítavými stanovisky členského státu naloží.

„S auditem nejsou seznámení ministři, ale takzvané auditované osoby. Je to opravdu nepolitické. Já ten dokument neznám a ani nechci. Znám pouze průvodní dopis, kde stojí přísně tajné, a toho se budu držet,“ tvrdí Dostálová.

Na otázky novinářů, zda chápe kritiku své osoby, trvala na tom, že hájí zájmy České republiky, nikoli  předsedy vlády Andreje Babiše. „A pokud by byly porušovány naše zájmy, nevidím důvod, proč bychom tak nečinili do posledního dechu. Nevylučuji, že to neskončí u Evropského soudního dvora,“ uzavřela Dostálová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner