Dostálová zatajuje reakci na evropský audit. Vláda odmítá nezávislou kontrolu

Premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová | FOTO: ČTK

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová prohlašuje, že stanovisko české strany k evropskému auditu nebude zveřejněno ani vydáno senátní komisi. Reakce úřadů pod kontrolou hnutí ANO by tak nepodléhala žádné nezávislé kontrole. Předseda komise Zdeněk Nytra ji bude vyžadovat.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (všichni ANO)
 (ČTK)

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu odpověď na předběžnou zprávu auditorů, šetřící střet zájmů premiéra Andreje Babiše a čerpání investičních dotací Agrofertem. Do 2. září musí být připomínky postoupeny Evropské komisi. Pokud by se potvrdila zjištěná pochybení, přišla by Česká republika až o 450 milionů korun z evropských fondů. Podobně skandální případ člena vlády členské země dosud nebyl v EU zaznamenán, a nikdy nebyl projednáván na půdě Evropského parlamentu.

Vyjádření k tomuto z hlediska dopadů závažnějšímu auditu zpracovávalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Stanovisko ke druhé zprávě, týkající se zemědělských dotací, připravuje Státní zemědělský intervenční fond s termínem do 20. září.

Rozporujeme každou větu

Ministryně Klára Dostálová poskytla rozhovor Deníku N (28. 8. 2019). Oznámila v něm dokončení odpovědi a odmítla auditní zprávu Evropské komise jako celek. Tvrdí, že úředníci „rozporují každou větu na každé stránce. Cítíme se velmi dotčeni, protože spousta věcí není pravda“. Co konkrétně stanovisko obsahuje, však sdělit nechtěla.

Za největší problém považuje samotné zveřejnění auditu v médiích, které prý ničemu dobrému neprospívá. Údajně transparentní vláda ANO tak má hlavní starost, jak podobně nepříznivé Jobovy zvěsti před veřejností utajit.

Neprůhledná kabinetní politika Babišovy vlády, která se vyžívá v zavádění fízlovacích praktik „velkého bratra“, jde tak daleko, že ignoruje i pravidla parlamentní demokracie. Zatímco po živnostnících chtějí státní kontroloři vykázat každou korunu a šikanují je drakonickými pokutami, v případě Agrofertu se zametá pod koberec.

Komisi nic nevydáme

Dostálová nechce vydat stanovisko ani senátní komisi, která vznikla s cílem posílit objektivitu celého procesu. Společně s kolegyní z hnutí ANO Schillerovou předem avizovaly, že senátorům nevydají ani oficiální verze auditů. Podle předsedy komise Zdeňka Nytry (ODS) je tento postoj zcela v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, který ministerstvům nařizuje poskytovat horní komoře materiály pro její činnost.

„Jsme vázáni předpisem, že je to důvěrný materiál, stejně jsme odpověděli i Senátu. Skutečně nikdo po nás jako po českých úřadech nemůže chtít, abychom porušovali pravidla. Senátu jsme proto napsali, že pokud audit chtějí, ať napíšou Evropské komisi. Tento krok udělalo již ministerstvo financí,“ sdělila Dostálová v rozhovoru pro Deník N.

Jenže senátoři mají k dispozici jiná vyjádření z Evropské komise, která tuto legendu nepotvrzují, a navíc jsou schopni pracovat v důvěrném režimu.

Dostálovou nezajímá, že je tento případ zcela výjimečný, protože se týká předsedy vlády, a je tudíž ve veřejném zájmu mít kauzu pod drobnohledem. „Tady je jedno, jestli je tam Petr, nebo Pavel. Jsou to nálezy směrem k České republice a my na ně budeme reagovat,“ odmítla tuto námitku arogancí papalášů banánových republik.

Předseda senátní komise Zdeněk Nytra se s tímto přístupem nechce smířit. „Určitě se o tom budeme bavit na nejbližším jednání komise 3. září a já předpokládám, že o reakci úřadů paní ministryni oficiálně požádám,“ sdělil deníku FORUM 24.

V čí prospěch je reakce úřadů?

Rozporuplná je i argumentace Dostálové, že stanovisko musí být ve prospěch České republiky. „Musíme udržet úřednictvo, aby odpovědělo podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a jakýkoliv mediální tlak ničemu nepřispívá. Státní úředník musí hájit zájmy Česka,“ uvedla Dostálová.

To je ovšem kardinální problém, svědčící o nepochopení vážnosti situace. Ministryně a současně poslankyně za hnutí ANO nevnímá zásadní rozdíl, že se tento audit vymyká běžným standardům, jelikož se týká konfliktu zájmů jejího stranického šéfa.

Úřednictvo v tomto případě nekoná pouze ve prospěch České republiky, ale v první řadě ve prospěch zájmů předsedy vlády a jeho podnikatelského impéria. Nebrat v úvahu tuto delikátní situaci popírá samou podstatu šetřeného problému, který je umocněný nevěrohodnou kontrolou dotačních procesů.

To je nemožné vzhledem k  nenormálnímu stavu, kdy hyperloajální exponenti ANO ovládají všechna ministerstva zasažená audity. Včetně ministerstva zemědělství, jelikož ministr Toman dlouhodobě hájí zájmy agrokoncernů, mezi nimiž dominuje Agrofert.

Audit konstatující trvající střet zájmů českého premiéra byl od počátku hystericky napadán družinou ANO jako neobjektivní a zmanipulovaný. Premiér Andrej Babiš hovořil o útoku na Českou republiku v režii neznámých spiklenců a udavačů. Důrazně odmítl, že se budou vracet jakékoli peníze. Je zajímavé pozorovat, s jakou vehemencí se bil za zájmy Agrofertu, který podle jeho slov už nevlastní a není prý o dění v něm informován.

V této vypjaté atmosféře, kdy bylo předem definováno zadání, jak má dopadnout stanovisko českých úřadů, si lze jen těžko představit, že by uznaly jakékoli pochybení. Rezorty se obrnily hradbou mlčení, což je mimochodem zcela v rozporu s předvolebními sliby ANO. Jedním z jeho hlavních hesel byla „transparentnost“ správy státu s cílem odstranit zákulisní tlaky lobbistů, vysávajících veřejné prostředky.

Babišova obžaloba by byla neuvěřitelná

O svérázné „objektivitě“ ministryně Dostálové svědčí i její odpověď na otázku, co si myslí o kauze Čapí hnízdo. Ačkoli přiznává, že tento konkrétní případ nezná, je „bytostně přesvědčená“, že Babišova farma neporušila tehdejší pravidla hry.

Andrej Babiš  (ČTK)

„Doufám, že k obžalobě nedojde, bylo by to neuvěřitelné. Ale i kdyby k ní došlo, nebudu mít žádné myšlenky na opuštění vlády. Jsem přesvědčená, že v Čapím hnízdě žádný problém není,“ řekla ministryně, která dlouhodobě pracovala s evropskými fondy. Neuvěřitelné jsou spíš její výroky.

Jak si může být tak jista, když nezná policejní spis? Chce snad zároveň naznačit, že účelové vyčleňování firem z velkých holdingů, aby dosáhly na dotaci pro malé firmy, byl rozšířený jev? To je ovšem alarmující zjištění, které by měla konkrétně doložit orgánům činným v trestním řízení. Jinak se vystaví podezření, že kryje masivní podvody.

Hamáček drží basu

Je zjevné, že tento nezdravý stav definitivně a jednoznačně skončí tehdy, až Andrej Babiš odejde z vlády. Podle nálezu auditorů svoje firmy nadále ovládá, i když jsou formálně zaparkované ve svěřenském fondu. Do té doby bude stále v podezření, že jako premiér koná i ve prospěch svého holdingu. Typickým příkladem je odmítnutí zastropování zemědělských dotací, které není v zájmu velkých agrokoncernů.

Jelikož od ministrů ANO nelze očekávat žádnou objektivitu, a proto je nutné trvat na nezávislé kontrole, otázka zní, jak mohou v této věci pomoci ministři ČSSD. Bývalo zvykem, že koaliční partneři hlídali i sami sebe navzájem a vymezovali se, pokud někdo pochybil.

To však nebude případ Jana Hamáčka, který spolehlivě drží basu. Je spokojený, že si sociální demokracie udržela vládní křesla i za cenu nedůstojného sebepoškozování, a naopak bude Babišovy problémy nadále krýt. A premiér to dobře ví.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]