Kancléř bez bezpečnostní prověrky Vratislav Mynář má nepěkné kapitoly ve své kariéře podnikatele, o kterých se dosud nezmínil. Odhalili je Reportéři ČT. Jde o podivné nakládání s dotacemi, zamlčování údajů a černé stavby. V moravských Osvětimanech, kterým neoficiálně vládne, totiž nepostavil jen rybník načerno. Provozuje tady penzion a lyžařské středisko. Na to navazuje také víceúčelové hřiště.

Šikovný kancléř, přezdívaný Vlekař, který má bohaté vazby například na ČSSD, podle zjištění Reportérů ČT získal postupně dvě dotace na výstavbu penzionu a další peníze ze státního rozpočtu na výstavbu hřiště. Při realizaci téměř všech uvedených projektů bylo porušeno některá pravidlo a možná i zákon.

Tak například na výstavbu hřiště předložil kvůli získání dotace stavební povolení. To však nesmělo být správně vydáno, jelikož v té době s hřištěm nepočítal územní plán. Další nepěknosti se děly okolo výstavby penzionu. V některém směru připomínají účelové převádění Čapího hnízda. Mynář totiž původně čerpal dotaci na hrubou stavbu turistické ubytovny. Peníze od Ministerstva školství získal přes občanské sdružení. Když stavba stála, objekt si pronajala Mynářova soukromá společnost a z ubytovny papírově udělala penzion a zažádala o evropské peníze. Úspěšně.

Jak uvádějí Reportéři ČT, v kauze jě několik vážných problémů. Pravděpodobně účelové převedení/pronájem objektu kvůli získání dalších veřejných peněz. Dále například to, že nebyla dodržena udržitelnost projektu, který dotovalo Ministerstvo školství. A dále Mynář při žádosti o evropské peníze zatajil, že na objekt už jedny veřejné peníze získal.

Ze sportovního areálu, na jehož výstavbu šlo několik desítek milionů korun z veřejných peněz, má nyní příjmy především sám hradní kancléř Mynář. Jde o jednu z problematických kapitol jeho byznysu.Podle zjištění hlidacipes.org Mynář investoval a má na účtu celkem zhruba sto milionů korun. Jde o sumu, kterou si dosud nemohl podle dohledatelných informací vydělat prací pro Zemana ani fungováním ve svých firmách, které v oficiálních dokumentech často uvádějí, že jsou ve ztrátě.

Mynář není aktivní jen v Osvětimanech, ale například v Praze koupil za  výhodných podmínek dům na velmi lukrativním místě. Za desítky milionů objekt rekonstruoval a nyní jej pronajímá. Sám žije ve státní vile v areálu Pražského hradu. A to i přesto, že na Pražském hradě podle pravidel nemá co dělat. Opakovaně totiž nezískal bezpečnostní prověrku. Zjednodušeně řečeno, podle tajných služeb je rizikem pro stát. Přesto ho Zeman odmítá odvolat.

„Transparency International podá trestní oznámení na hradního kancléře Vratislava Mynáře,“ zveřejnila TI v pondělí večer po odvysílání Reportérů ČT.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora