Doufáme, že bude mluvit jinak než Zeman, říkají Ukrajinci o Babišovi. Plánuje se návštěva

ČTK

Karel Havlíček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš by měl podle informací deníku FORUM 24 v listopadu spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem přijet na Ukrajinu. Na setkání s novináři o tom hovořil náměstek ministra zahraničních věcí Vasyl Bodnar. Ten zároveň zdůraznil, že jeho země je ve válce s Ruskem, a tak jsou pro něj problematická vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana.

Pokud Babiš na Ukrajinu přijede, hlavní budou samozřejmě ekonomická témata. Česká republika již se zemí spolupracuje, například ve školství. „Země V4 jsou pro nás velkým přínosem,“ uvedl Bodnar. Vyjádřil se také k prezidentu Zemanovi, který dlouhodobě podporuje spíše Rusko. Česko-ukrajinské vztahy sice nejsou narušeny, avšak ve chvíli, kdy je Ukrajina ve válce s Ruskem, jsou velmi nešťastné. „Doufáme, že uslyšíme i jiná vyjádření,“ uvedl Bodnar.

euromaidan press

Babiš by měl následovat slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, která se nedávno setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mluvčí ukrajinské hlavy státu Julija Mendelová na dotaz deníku FORUM 24 uvedla, že velmi zásadní je jak posilování ekonomické spolupráce na bilaterální úrovni, tak také česká podpora pro Zelenského „Plán B“, tedy oddělení bojujících stran v oblasti Donbasu okupované ruskou armádou.

Dle vyjádření představitelů ukrajinské zahraniční politiky je česká podpora (a podpora všech ostatních zemí V4) zásadní. Ukrajina má v plánu do pěti let vstoupit do NATO i Evropské unie, což nová vláda prezentuje jako svůj hlavní cíl. 

Premiér Babiš pozval ukrajinského prezidenta Zelenského do Prahy na konci září, aby se zároveň setkal i s dalšími premiéry visegrádských zemí. Nyní se ale hovoří o tom, že to bude právě Babiš, kdo ukrajinskou hlavu státu navštíví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner