Podívejme se, koho skutečně může dovoz pšenice ohrozit. Je to zejména Andrej Babiš, který ovládá trh s hnojivy, osivy, zemědělským výkupem, zpracování obilí a výrobou pekařských výrobků, napsal poslanec a předseda zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09). Ukrajinské obilí budí v posledních týdnech v české společnosti emoce, šíří se dezinformace, že je závadné, a někteří politici volají po zákazu dovozu. Podle Kučery to ale není v plánu, je jen nutné zajistit, aby dovozy byly legální a splňovaly všechny normy.
„Proč tedy taková panika? Podívejme se, koho skutečně může dovoz pšenice ohrozit. Je to zejména Andrej Babiš, který ovládá trh s hnojivy, osivy, zemědělským výkupem, zpracování obilí a výrobou pekařských výrobků. Přitom legální dovoz z Ukrajiny tvoří zlomek z celkové tuzemské produkce pšenice,“ napsal Kučera na facebooku. „Směřujeme k tomu, koho ta situace dneska nejvíc ohrožuje, samozřejmě ty největší hráče na trhu. Ti, kteří mají dnes plná sila, dominantně to je Agrofert, tak těch se to týká nejvíce,“ dodal na dotaz deníku FORUM 24.
Ohledně kompenzací je prý skeptický. „Když se na to podíváme, tak loni měli rekordní zisky, částečně i díky tomu, že se ta pšenice prodávala podstatně dražší, někdy i dvojnásobně.“ Kvůli loňskému nedostatku obilí pravděpodobně docházelo k tomu, že si řada velkých výrobců ponechala obilí v silech s tím, že očekávala, že situace se bude dále prodlužovat. Cena pšenice jde však dolů nejen v Česku, ale i ve světě. „Já vždycky říkám, že je to podnikání jako každé jiné a je tam jistá míra podnikatelského rizika. Na druhou stranu je opravdu nutné zajistit, aby ty dovozy, které tady byly, aby byly legální, byly v kvótách, které jsou nasmlouvané, a aby splňovaly všechny normy a byly zdravotně nezávadné. Pokud se to všechno dodrží, tak stát nemůže přejímat podnikatelská rizika těch subjektů na sebe.“
Podle Kučery momentálně Česko neplánuje zakázat dovoz obilí z Ukrajiny. „V tuto chvíli skutečně platí, že Česká republika neplánuje jednostranně zakázat dovoz ukrajinského obilí. Pohybujeme se na společném trhu Evropské unie, takže pokud by k tomu vůbec došlo, tak by to měla udělat Evropská unie. Navíc ty dovozy z Ukrajiny, které se v České republice objevují, jsou skutečně zlomkem celkové produkce obilí České republiky. Takže vliv na cenotvorbu v tuto chvíli nemají. Ten problém je spíše jinde, a to v nelegálních dovozech, které se tady objevují z koridorů solidarity. To obilí je vlastně na území EU nelegálně umísťováno,“ řekl deníku FORUM 24. Situací se má zabývat i zemědělský výbor poslanecké sněmovny, který bude jednat ve středu odpoledne.
V případě nelegálního dovozu je podle něj potřeba zpřísnit kontroly. „To obilí je určeno pro trh v Africe a dalších zemích, takže vůbec nemá končit v EU. Tam se musí zvýšit kontroly. Já vím, že už teď jednali premiéři pod vedením polského premiéra s ukrajinskou stranou, kde by se měly nějakým způsobem ty kontroly zpřísnit. Ideálně plombování těch vozů tak, aby nedocházelo k tomu, že někde na území Polska nebo jinde se to obilí z vlaku dostane,“ míní Kučera.
Podobně se k věci staví i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který označil návrh, aby Česko zavedlo zákaz dovozu z Ukrajiny, za populistický a není k němu důvod. Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny totiž neobjevily žádný nevyhovující vzorek.