Dozvuky demonstrace v Praze: dezinformace z pódia, hoax o policejním provokatérovi a perlička na závěr

(Alena Spálenská)

V neděli se v Praze uskutečnila demonstrace, která se po ukončení zvrhla v boj mezi chuligány a policií. Zúčastnilo se jí zhruba 2000 lidí. Protože byl překročen povolený počet účastníků v nouzovém stavu (500) a část demonstrantů neměla ochranné prostředky dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření kapének, magistrát akci ukončil zhruba o 45 minut dříve. Ukončena však byla organizátorem, který všechny informoval o ulicích, kterými mají účastníci opustit Staroměstské náměstí (čas záznamu 1:11:21).

To, že k odchodu z místa jsou určené jen některé ulice, nepochopila například Jana Peterková, která ze situace dělala skandál. Přitom kdyby poslouchala hlášení pořadatelů nebo alespoň instrukce policistů, neměla by problém. Je smutné, že toto nesmyslné video sdílela i stránka „Dezinformace“ Patrika Jandy. Patrik Janda pak argumentoval, že video je „autentické“.

printscreen Facebook

Internetem se stále šíří údajný hoax, že násilnosti vyvolal policejní provokatér. Jarek Jesenský proto vyzval, ať lidé doloží, že tam někdo z policistů provokoval. „Před 24 hodinami jsem vyzval k předložení důkazu ty tisíce nezodpovědných lidí, co teď sdílí tu dezinformaci o údajném policejním provokatérovi, a je zajímavé, že z těch tisíců mobilů, co tam lidé měli, zdá se NIKDO žádnou policejní provokaci nenatočil. Dávám tedy veřejný příslib, že prvnímu, kdo mi sem do týdne od zveřejnění do komentáře nasdílí video ze včerejší demonstrace, kde tajný policista v civilu (u kterého nám dotyčný prokáže, že je to policista) koná jakýkoliv policii provokující násilný čin (házení těžkých předmětů typu láhev, dlažební kostka, atd.), okamžitě mu pošlu na účet 1000 Kč,“ napsal Jesenský.

Nakonec se výzva rozrostla na odměnu 7500 Kč. Ani tak nikdo nebyl schopný věrohodně doložit jakoukoliv provokaci Policie ČR. Policista, kterého videa podezřívala z provokací, byl členem antikonfliktního týmu a neexistuje žádný důkaz, že by se tento člověk jakkoliv zapojoval do výtržností. „Důrazně odmítáme, že by docházelo ze strany policie k jakýmkoliv provokacím,“ podotkla mluvčí policie Eva Kropáčová.

Akci svolal spolek „Hnutí občanské nespokojenosti“ Ivana Sochora. O ní už web Manipulátoři.cz psal. Na demonstraci vystoupil známý dezinformátor Michal Drabík nebo Petr Rajský. Na akci měl vystoupit i Marek Obrtel. Ten je znám především jako „velitel“ domobrany, která měla chránit hranice před uprchlíky, ale hlavně vyjadřuje sympatie Ruskem podporovaným silám na východě Ukrajiny.

I tak ovšem na pódiu zaznělo mnoho dezinformací. „Nemoc je to nebezpečná, posuďte sami. Když jdete na test a jste pozitivní, sedíte deset dní doma. Je vám dobře, jdete znovu na test a pozor, máte smůlu, jste znovu pozitivní. Přesto, že jste jeden, ve statistikách už jste pozitivní dva. Nedej bože, za týden se to zopakuje a už marodí tři, přestože jste pořád sám. Když se ale za týden uzdravíte, dva nemocní zůstanou,“ řekl na demonstraci jeden z řečníků, komik Miloš Knor.

Jde přitom o dezinformaci. Podle aktualizovaného algoritmu ukončení izolace totiž u asymptomatických pacientů vůbec není třeba, aby test absolvovali vícekrát. „Pacient PCR pozitivní a bez klinických známek onemocnění má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení PCR testu,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v červenci. Od 1. září se izolace bezpříznakových pacientů zkrátila na 10 dní od odebrání pozitivního vzorku.

I před tím, než došlo ke změně algoritmu, by však nemohlo k takové situaci dojít. Počty pozitivních pacientů jsou totiž o opakované testy očištěny, každý pacient se tak do statistiky zapíše pouze jednou. Naopak počty provedených testů zahrnují i opakované testy, vyplývá ze stránek ministerstva zdravotnictví. Když tak Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil v září poměr pozitivních testů očištěný o opakované testy, byl podíl naopak vyšší.

Michal Drabík zase tvrdil, že ministr zdravotnictví Roman Prymula je zapletený do „největších skandálů, které se v současné době odehrávají ve Spojených státech“.

„Prymula schválil klinickou studii na očkování Gardasil. Propagoval Gardasil, ten je přitom nyní souzen v USA,“ řekl Drabík. I zde však jde o falešnou informaci. Tvrzení se opírá o fakt, že Prymula v roce 2007 v článku pro odborný časopis Pediatrie pro praxi tuto vakcínu proti rakovině děložního čípku a genitálu a proti genitálním bradavicím zmínil jako doporučenou pro dvanáctileté dívky.

Proti této vakcíně se nyní ohradil advokát, synovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a známý odpůrce očkování Robert F. Kennedy mladší. Ten tvrdí, že očkování způsobuje autoimunitní či onkologická onemocnění, tvrzení však nedokládá žádnou studií.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o vakcíně Gardasil uvádí, že přínos očkování převyšuje možná rizika, nebyla totiž nalezena přímá souvislost mezi vakcínou a negativními účinky. Mimo to Prymula neměl se schválením vakcíny nic společného. Ta totiž byla registrována na základě rozhodnutí Evropské komise.

„Jelikož se jedná o léčivý přípravek registrovaný takzvanou centralizovanou procedurou, kdy na základě stanoviska Výboru pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky uděluje registraci Evropská komise, je registrace platná pro všechny členské státy EU,“ uvedla mluvčí SÚKL Barbora Peterová s tím, že touto procedurou se povinně schvalují všechny nové vakcíny. Česká vakcinologická společnost, které Prymula roky předsedal, tak nemá s celým procesem nic do činění.

A na závěr je nutné, aby nedošlo k opakování roku 1899:

Kdyby nekdo odsuzoval driv nez si zjisti info. “1899 7. května – založen první český akvaristický spolek Aquarium – První spolek přátel aquarií a terrarií v Království Českém v Praze.” Ten kluk se proste jen boji pavouku! 😢

Zveřejnil(a) Jan Pokorný dne Neděle 18. října 2020

 

Článek původně vyšel na serveru Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]