Po dlouhých sedmi letech dostanou obyvatelé obcí v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku finanční odškodnění v důsledku omezení po výbuchu dvou muničních skladů. Jenže ani tady příběh nekončí. Policie již vyslechla policejního prezidenta Jana Švejdara a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna.
Poslanci v pátek odklepli návrh na odškodnění obyvatel bydlících v okolí dvou vybuchlých muničních skladů v roce 2014 ve Vrběticích. Rozdělí si necelých 660 milionů. Co přesně to znamená?
Zlínský kraj, obce Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín a jejich obyvatelé budou mít možnost, pokud jim výbuch jakýmkoli způsobem omezil jejich běžný život.
Někteří by si za jednotlivé dny, za něž se bude podpora vyplácet, mohli odnést až 90 tisíc korun. Peníze by se měly vyplácet na základě žádosti, kterou bude muset zájemce podat do šesti měsíců. Podmínkou je pouze trvalý pobyt v dotčené obci.
„Výbuchy ve Vrběticích stály dva lidské životy a málo se mluví o tom, že byly ohroženy stovky životů dalších, ať už občanů přímo tam, v těch místech, hasičů, kteří okamžitě zasahovali, integrovaného záchranného systému, který šest let včetně záchranářů, zdravotníků to území hlídali a snažili se zbavit následků v podobě munice, která tam byla rozházena po celém území,“ řekla poslankyně za ČSSD Alena Gajdůšková.
Další dozvuky vrbětického výbuchu přichází v podobě aktuálního policejního vyšetřování. V polovině dubna se za zdmi ministerstva vnitra konala přísně utajovaná schůzka, na níž se údajně měla iniciovat výměna informací o zapojení dvojice ruských agentů GRU za necertifikovanou ruskou vakcínu Sputnik V, která byla v dotčené době velkým tématem kvůli nedostatku schválených očkovacích látek v České republice.
Jak uvádí Deník N s odvoláním na své zdroje, detektivové již vyslechli policejního prezidenta Jana Švejdara a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Podat vysvětlení má také ředitel civilní rozvědky Marek Šimandl, bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka.
Vyslechnut bude také tehdy čerstvě nastoupivší ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a samozřejmě i samotný Hamáček – ten však až jako poslední. Policie se snaží rozklíčovat, zda se na této schůzce nemluvilo o plánech vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka. Kromě výměny ruské vakcíny chtěl také prosadit summit prezidentů Bidena a Putina v Praze.
Nápad měl být reakcí na tehdejší nedostatek vakcín v České republice a zároveň také pokusem o záchranu sociální demokracie. Vicepremiér však všechna tato tvrzení dál odmítá.