Drahoše by mohly podpořit v kandidatuře TOP 09 nebo STAN

Ilustrační foto z 24.2.2017 (Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš hovoří na shromáždění k uctění památky obětí komunistického režimu, které se uskutečnilo 24. února na pražském Újezdě.) (čtk)

Ilustrační foto z 24.2.2017 (Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš hovoří na shromáždění k uctění památky obětí komunistického režimu, které se uskutečnilo 24. února na pražském Újezdě.) | FOTO: čtk

Předsedové většiny parlamentních stran přivítali oznámení kandidatury Jiřího Drahoše na prezidenta republiky. Bývalý předseda Akademie věd ČR by se mohl dočkat přímé podpory od Starostů a nezávislých (STAN). Navrhnout ji chce jejich předseda Petr Gazdík. Za zatím nejlepší volbu Drahoše označil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Z těch, kteří zatím svoji kandidaturu oznámili, by měl pan profesor Drahoš zcela jistě naši preferenci,“ řekl Kalousek ČTK. Dodal ale, že strana ještě čeká, zda svou kandidaturu neoznámí ještě někdo jiný. „Já osobně bych si strašně moc přál, kdyby ji oznámil Petr Pithart,“ dodal. Pithart zatím svou kandidaturu vylučuje.

Drahošovu kandidaturu přivítal Gazdík. „Pokládám ho za důstojného kandidáta a domnívám se, že může do prezidentské volby výrazně zasáhnout,“ napsal ČTK. Dodal, že svému hnutí doporučí, aby Drahošovu kandidaturu podpořilo. „Budu o tom jednat i s naším partnerem KDU-ČSL,“ dodal šéf STAN. Starostové a lidovci utvoří před volbami společnou koalici s jedním názvem, logem i programem.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek uvítal, že se okruh kandidátů rozšířil. „KDU-ČSL zatím vlastního kandidáta nechystá. O podpoře pro kohokoli je ještě předčasné mluvit,“ poznamenal.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil Drahoše za seriózního člověka. „Pan Drahoš nestojí o podporu žádné strany ani hnutí, což potvrdil i jeho mluvčí. Hnutí ANO na toto téma čeká interní referendum, naší prioritou jsou sněmovní volby,“ sdělil ČTK Babiš.

Předseda ODS Petr Fiala poznamenal, že Drahoš je „jistě důstojný prezidentský kandidát“. „ODS představí včas vlastní postup při prezidentské volbě, do té doby nebudeme žádná jména komentovat,“ dodal.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není kandidatura Drahoše žádné velké překvapení. Na twitteru uvedl, že bývalého šéfa Akademie věd „nadšeně podporují“ média i politické strany, jmenoval opoziční TOP 09 a okolí předsedy sociálních demokratů premiéra Bohuslava Sobotky. „Přímá volba prezidenta republiky bude o výběru mezi kandidátem občanů naší krásné země a kandidátem médií, který je umělým produktem PR,“ napsal Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman oznámil pokus obhájit prezidentský mandát svým příznivcům 9. března na Hradě. Později řekl, že na své protikandidáty nebude útočit a že s nimi také nepůjde do žádných předvolebních debat. Zeman má nyní každý týden svůj pravidelný pořad v televizi Barrandov.

Dalším z uchazečů o prezidentský úřad je i textař a podnikatel Michal Horáček. Serveru Info.cz řekl, že Drahoš bude kandidátem politických stran a podporu jim také bude muset vrátit. Horáček chce na svou podporu získat 150 000 podpisů, kampaň si zaplatí sám, řekl serveru.

Stejně jako ANO i sociální demokracie chce vybrat kandidáta ve stranickém referendu. Minimálně část sociálních demokratů má blízko k Zemanovi, část se ale proti jeho podpoře staví. Například ministr vnitra a první místopředseda strany Milan Chovanec řekl, že Zemana podpoří.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]