Střelec na škole v Oregonu zabil 9 lidí, pak sám zemřel

Eric Drooker

Při střelbě na vyšší odborné škole v americkém státě Oregon včera zemřelo 9 lidí a dalších 7 bylo zraněných. Uvedl to místní šerif, který korigoval dříve se rozcházející údaje o počtu obětí. Podle policejních zdrojů amerických televizí byl pachatelem šestadvacetiletý Chris Harper, který zemřel po přestřelce s policií. Podle stanice CNN měl patrně čtyři zbraně. Prezident Barack Obama vyzval ke zpřísnění pravidel pro prodej a držení zbraní.

Ke krveprolití došlo v kampusu městské vyšší školy v malém oregonském městě Roseburg asi 300 kilometrů jižně od Portlandu. Škola má 3300 studentů denního studia a 16 000 dálkových posluchačů. Kampus byl okamžitě uzavřen a lidé byli varováni, aby se k areálu školních budov nepřibližovali.

Na místo dorazili vedle desítek oregonských policistů rovněž agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Mluvčí šerifa okresu Douglas agentuře AP řekla, že ve škole již nehrozí žádné nebezpečí.

Výběr případů střelby do lidí v USA v posledních letech s větším počtem obětí:

16. dubna 2007 – Student z Jižní Koreje Čo Sung-hu postřílel na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě v Blacksburgu 32 lidí a pak spáchal sebevraždu.

10. března 2009 – Michael Kenneth McLendon (28) ve svém domě v Kinstonu (stát Alabama) zabil svou matku a dům zapálil, poté odjel do obce Samson, kde postřílel několik svých příbuzných a jejich sousedku s dcerou a poté odjel směrem k obci Geneva, kde spáchal sebevraždu. Celkem zabil deset lidí.

3. dubna 2009 – Naturalizovaný imigrant z Číny Jiverly Antares Wong postřílel ve středisku pro imigranty v Binghamtonu (stát New York) 13 lidí; poté spáchal sebevraždu.

5. listopadu 2009 – Psycholog americké armády major Nidal Malik Hasan postřílel 13 lidí a tři desítky zranil zranil na vojenské základně Fort Hood v Texasu.

19. července 2012 – Maskovaný střelec James Holmes při premiéře nového filmu o Batmanovi Temný rytíř povstal postřílel v kině na předměstí Denveru v americkém státě Colorado 12 lidí. Letos v srpnu byl Holmes odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Zároveň dostal také trest 3200 let vězení za všechny pokusy o zabití dalších lidí a za držení výbušnin.

14. prosince 2012 – Adam Lanza (20) postřílel na základní škole v Newtownu 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých; předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.

16. září 2013 – V budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu postřílel bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis (34) 12 lidí, než ho policie zabila.

1. října 2015 – Při střelbě na vyšší odborné škole v americkém státě Oregon zemřelo podle televize CNN nejméně deset lidí. Další média uvádějí s odvoláním na policii 15 mrtvých. Až 20 osob bylo při střelbě zraněno a střelce se podle CNN policii podařilo zadržet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner