Drama roku je tady. Koho asi delegáti ANO zvolí v sobotu předsedou?

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček | FOTO: ČTK

Bude to velmi dramatická sobota. Zcela demokratické hnutí ANO bude volit nové vedení. Vzhledem k tomu, že to současné vedení v čele s Andrejem Babišem prohrálo volby a po osmi letech ve vládě ho poslalo do opozice, je očekávána řada kritických vystoupení silných a svébytných osobností, které hnutí reprezentují v regionech i na centrální úrovni. Babiš bude v defenzivě. Postavilo se mu několik respektovaných osobností, které usilují o post předsedy. To je vtip. Bude to úplně jinak.

Babišovi se nikdo nepostavil a nepostaví, dokud to sám nebude chtít. Není totiž předsedou, ale majitelem hnutí. To ve svých řadách nemá žádnou silnou osobnost, která by hnutí chtěla vést a která by Babišovi oponovala. Nejde o demokratické hnutí, ale o vztah majitel firmy a na slovo poslušných zaměstnanců, kteří by si jinde neškrtli. Jinak si tu nekonečnou oddanost hysterickému a mnoha skandály zatíženému vůdci nelze vysvětlit.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Sobota bude v hnutí ANO probíhat tak, jako všechny dosavadní sněmy. Babišovi se nikdo nepostaví. A i když prohrál volby, dostane od delegátů tolik hlasů, kolik bude chtít. Bude chtít 100 procent, dostane je, bude chtít 90 procent, dostane 90 procent, aby se neřeklo.

Jediným zajímavým momentem měla být volba prvního místopředsedy. Tím už nebude Faltýnek, který se zdárně snažil v množství skandálů překonat vůdce a ten ho tak odstavil. O jeho místo se měli utkat exministři Alena Schillerová a Karel Havlíček. Původně byla mírně favorizovaná bývalá šéfka státní kasy. Po skandálu s  Instagramem a státem placeným týmem fotografa a kameramana, kteří jí dělali hezké fotky, už to tak není. Majitel hnutí jí dokonce veřejně pokáral. To je jasný vzkaz.

Vzhledem k tomu, že první místopředseda bude za hnutí hlavní tváří v nadcházejících měsících, kdy bude Babiš jezdit na výlety po České republice v rámci své prezidentské kampaně, aktuálním favoritem je skandály zatím ne příliš zatížený Havlíček. Navíc to bude právě první místopředseda, kdo se politické divize Agrofertu ujme v případě, že by Babiš vyhrál prezidentské volby.

()

Je nesmírně zajímavé sledovat, kolik osobností za těch deset let v hnutí ANO „vyrostlo“ z regionů. Kolik jich má na to stát se předsedou nebo místopředsedou. Nikdo. Těch pár známých a schopných lidí, kteří k Babišovi zpočátku nastoupili, zase rychle zmizeli, když jim došlo, co hnutí ANO je a k čemu má sloužit.

A proto v sobotu nenastane žádné překvapení. Normální předseda normální demokratické strany by po prohraných volbách nabídl svoji funkci. Ale Babiš není normální předseda normální demokratické strany. V sobotu se stane to, co si bude přát, ne to, co si budou přát členové hnutí. Přesněji, členové si budou přát to, co si přeje majitel hnutí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]