Dřevo z Lán končí u sponzora Hradu vyznamenaného Zemanem

ČTK

Podnikatel Milan Fiľo převzal 28. října 2018 na Pražském hradě Medaili Za zásluhy. | FOTO: ČTK

Bohatý slovenský podnikatel Milan Fiľo provozuje teď své aktivity v Česku. Požívá zřejmě značné důvěry Hradu Miloše Zemana. A podnikatel má nejspíš zase rád dřevo z Lán.

Fiľo daroval Hradu 700 tisíc korun a v roce 2018 ho prezident Zeman obdařil státním vyznamenáním za filantropii. Kromě lidumilství se ale samozřejmě věnuje také obchodu. Jak zmapoval deník Aktuálně.cz, „ve stejném roce od státní agentury Czech Invest dostal největší investiční pobídku na půl miliardy korun na výstavbu obří pily ve Štětí na Litoměřicku. Vloni na to podle týdeníku Euro přidala česká pobočka ruské banky Sberbank miliardovou půjčku.“

FORUM 24

Když už je pila, musí se tam taky něco pilovat. A piluje se tam dřevo, které vyrostlo v Lánech. Za prodejem stojí trestně stíhaný ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je stíhán za manipulace hradních zakázek.

„V seznamu kupců dřeva z Lán, který po dotazech Aktuálně.cz a HN vyvěsil na web Hradu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, Fiľova firma chybí. Našla si totiž prostředníka. Tou je dřevařská společnost Wood & Paper, která z Lán nakupuje dřevo ve velkém dlouhodobě. Redakce má k dispozici čtveřici smluv a dodatků, v nichž je uvedeno, že dřevo z Lán sice kupuje Wood & Paper, ale dodávka je pro jinou firmu – Labe Wood ze Štětí. Klíčovým spoluvlastníkem právě této firmy je Fiľo. S ‚prostředníkem‘ lánských obchodů ji propojují i jiní spoluvlastníci.“

Ředitel společnosti Wood & Paper Tomáš Pařík tvrdí: „Lesní správa Lány dodává dřevo na Labe Wood za standardních tržních podmínek, a to od druhého čtvrtletí letošního roku. Objemy se pohybují v řádech stovek kubíků celkových dodávek a jsou přímo zpracovávány ve společnosti Labe Wood, tedy v žádném případě nejsou přeprodávány dále… Labe Wood přímo nevstupuje do žádných obchodních vztahů s majiteli lesů při nákupu kulatiny.“ Prý jeho firma ani nemá informace, od kterých konkrétních majitelů lesů je dodáváno dřevo do jeho pily ve Štětí.

Proč je prodej dřeva z Lán zajímavý? Protože pozoruhodně často končí u osob, které nějak podpořily Hrad. Loni prodal podnikatel Josef Hošek pozemek Miloši Zemanovi a jeho dcera pak dostala dvě zakázky na výrobu prken za celkem 1,5 milionu korun. Za tři roky Hrad podle Aktuálně a Hospodářských novin uzavřel 150 smluv na prodej dřeva, ale ředitel Balák v registru smluv utajil cenu. Prý to chtěli kupci, tvrdil Balák, ale podařilo se najít několik případů, kdy kupující popírali, že by něco takového požadovali.

Skoro to dělá dojem, že Zemanův Hrad a Lány jsou takové rejdiště, kde platí Zemanův výrok: „Tato země je naše.“ Teď už tomu asi rozumíme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner