Dřina na tři směny a směšné peníze. Babišova pekárna nabízí podprůměrné mzdy

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze | FOTO: ČTK / FORUM 24

Pekárna United Bakeries, která spadá pod holding Agrofert bývalého premiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), hledá pekaře. V inzerátu, který zveřejnil úřad práce, nabízí za hlavní pracovní úvazek v Praze hrubou mzdu 17 900 korun. Průměrná mzda na této pozici je přitom skoro o 10 tisíc vyšší. Samotná firma se brání, že jde o chybu zaměstnance.

V inzerátu na webu úřadu práce nabízí firma United Bakeries od 17 900 korun hrubého za měsíc, to je přibližně 15 800 korun čistého. Jde o třísměnný provoz, žádné další benefity inzerát nezmiňuje. Průměrná hrubá mzda pro pekaře v Praze ale nyní činí něco málo přes 27 000 korun. Podle Českého statistického úřadu byla dokonce průměrná hrubá měsíční mzda ve třetím čtvrtletí 2022 za výrobu potravinářských produktů 31 943 korun.

Úřad práce / FORUM 24
Nabídka práce na webu úřadu práce ve firmě United Bakeries | FOTO: Úřad práce / FORUM 24

Nabídka byla zveřejněna na konci roku 2021, aktualizována byla naposledy 23. února 2022. Na webu úřadu je ale inzerát stále zveřejněn jako platný. Redakce deníku FORUM 24 zavolala na uvedený kontakt. Firma naší redaktorce nakonec nabídla mzdu 17 300 korun hrubého, tedy o 600 méně, než je v inzerátu.  Důvodem je prý to, že nemá praxi s obsluhou mísícího stroje. Od 1. ledna tohoto roku je 17 300 minimální mzda.

Sám holding Agrofert, pod který pekárna United Bakeries spadá, tvrdí, že v inzerátu zůstala chybou pracovníka loňská výše nástupní mzdy. Ta pak měla být i v současnosti chybně nabízena uchazečům. „Pro letošní rok je na této pozici nabízeno 21 480 Kč. Průměrná mzda našich pekařů pak činí 30 105 Kč,“ napsala deníku FORUM 24 mluvčí holdingu Lucie Bukovanská.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Není to jediný případ, kdy některý z Babišových podniků nabízel podprůměrné platy. Společnost Vodňanská drůbež ještě na začátku roku uváděla v inzerátu s nabídkou práce pro dělníky v závodě v Modřicích u Brna 16 380 korun měsíčně. Na situaci upozornil v předvolební debatě Blesku odborářský předseda Josef Středula. „To přece není důstojný život, to není věc, za kterou se dá přežít, zvláště v dnešní době,“ řekl. Jak upozornily Seznam Zprávy, firma inzerát záhy stáhla a zveřejnila nový, na kterém už je mzda upravená na 17 940 až 25 tisíc korun.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zakladatel a skutečný vlastník holdingu Agrofert, se debaty Blesku nezúčastnil, na výroky Středuly tak nemohl na místě reagovat. V prezidentské kampani si ale zakládá na tom, že chce pomáhat obyčejným lidem, a opakovaně tvrdí, že současná vláda „nedává lidem vůbec nic“. V další debatě Blesku, před druhým kolem voleb, uvedl, že Agrofert „zaměstnává 40 tisíc rodin“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články