Dřív si Babiš vybíral své „koně“, aby mu pomohli. Teď volí ty, kteří ho potápějí

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Pryč jsou doby takzvaných kluků z plakátu, tedy lidí, kteří v bílých košilích hlásali po boku Andreje Babiše z billboardů vznešená hesla. Postupem času byli všichni odsunuti do ústraní a nahrazeni nováčky, kteří mají jen bez debat plnit příkazy stranického šéfa. Problém pro premiéra ovšem spočívá v tom, že s pseudoodborníky, které pověřil řízením ministerstev, bude jeho panování brzy minulostí. Na jednu stranu dobrá zpráva pro Česko, na stranu druhou je nutné si uvědomit, že nás to bude stát víc, než si můžeme dovolit.

Řídit stát jako firmu, to bylo Babišovo heslo v době, kdy se postupně dostával k moci. Dnes už víme, že pokud by stejně jako Českou republiku vedl některou ze svých společností, už dávno by zkrachovaly. Mimo jiné i kvůli tomu, jací „manažeři“ pro ministerského předsedu pracují. 

FORUM 24 (archiv)

Dřív majitel hnutí ANO sázel na lidi, kteří svůj amatérismus dokázali jakž takž zakrýt, a když bylo nejhůř, přispěchal Marek Prchal a mediální obraz napravil. Jak se však Babiš začal zbavovat svých věrných a na jejich místa dosazuje „velké neznámé“, už ani PR odborník nestíhá. Navíc koronavirová pandemie ukázala neschopnost vlády v celé její nahotě.

V minulosti byla vždy spousta času na to, aby Babiš dokázal všechny průšvihy svých podřízených zamést pod koberec. V takhle složité době už ale není čas řešit průšvihy a nedostatky jen nějakým úhybným manévrem. Své o tom vědí třeba Adam Vojtěch a Roman Prymula. 

Obzvlášť u druhého ze jmenovaných se očekávalo, že povede ministerstvo zdravotnictví až do doby, než se koronavirová krize přežene. Plukovníka ovšem dohnal pocit nadřazenosti a dojem, že je něco víc a nemusí dodržovat pravidla, která navíc sám nastavil. 

Protože už by bylo moc drzé i na Babiše, aby faul ministra přešel bez rázného řešení, musel Prymula odstoupit. To ovšem pro premiéra znamenalo větší problém, než by se na první pohled mohlo zdát. Jakkoliv se totiž bývalý šéf resortu zdravotnictví mnohokrát zasazoval o přísnější opatření, než by si přál premiér, alespoň rámcově věděl, co dělá. Nejen že se zprvu těšil značné oblibě u veřejnosti, ale hlavně nedělal mediální chyby (až na tu poslední).

()

Co by za takovou vlastnost dal současný ministr Jan Blatný? Každé jeho veřejné vystoupení je pro Babiše noční můrou, kterou zažíval naposledy, když Alena Schillerová začínala na financích. Tehdy se totiž šéfka státní kasy několikrát vyjádřila tak nešikovně, že sama de facto potvrdila, že čísla prezentovaná v reklamách na EET jsou vycucaná z prstu.

Obdobně „zdatným“ se nyní zdá být i Blatný. Vzpomeňme si na chaos ohledně informací o zastavení očkování kvůli chybějícím vakcínám, kdy ministr popíral prohlášení svých vlastních podřízených.

Pokud by chtěl Andrej Babiš znovu měnit ministra zdravotnictví, měli by mu jeho poradci konečně najít někoho, kdo by se mohl stát novodobým „klukem z plakátu“. Stačí totiž ještě pár přešlapů a předvolební průzkumy by opět po letech mohly ukazovat příznivnější čísla. Nejen pro demokratické strany, ale hlavně pro naši zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]