Stále menší, výkonnější a dostupnější drony v rukou teroristů představují nebezpečí, proti kterému není zatím obrany. Potvrdilo se to v polovině září, kdy požár po útoku na saúdská ropná zařízení zacvičil se světovými cenami ropy.
Pouhých 10 dronů zažehlo požár, jehož černý kouř zasáhl 150 km vzdálené oblasti, a zařízení rafinerie poškodilo podobně, jako by na místo dopadla raketa. Útok, k němuž se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů, byl vedený logicky vzduchem, protože napadená rafinerie leží hluboko ve vnitrozemí, 800 kilometrů od jemenské hranice.
Jakkoliv měl tento útok dalekosáhlé následky, úplně překvapivý nebyl. Húsíové už loni zasáhli rafinerii poblíž Rijádu a zkraje letošního roku při vojenské přehlídce zabil dron generála a pět dalších lidí. Podle deníku Wall Street Journal jsou právě Húsíové ve využívání dronů asi nejschopnější ze všech nestátních militantních skupin. Není ale zdaleka jediná, kromě ní drony používají milice šíitského hnutí Hizballáh a prostřednictvím dronů útočila i teroristická skupina Islámský stát.
Umožňují to stále levnější a výkonnější drony. Podle letos zveřejněné zprávy Rady bezpečnosti OSN analyzující zřícené nebo sestřelené drony Húsíů se jedná o upravený model letadla čínské výroby prodávaný pod označením Skywalker-X8. Húsíové je nasazují na výzvědné lety. Stroj má rozpětí křídel dva metry a bez motoru a elektroniky vyjde na 200 dolarů a objednat si ho může v podstatě kdokoliv.
I drony pro soukromé účely už využívají výkonného radiového spojení i funkcí autopilotů, přenášejí videa a ve vzduchu vydrží už déle než hodinu. Vysoce účinné smrtící zbraně na jejich bázi vznikají až s pomocí státních peněz. Húsíové disponují drony typu Qasef-1, které podle zprávy OSN vycházejí z dronu íránské výroby. Dokáží dopravit i několik kilogramů výbušniny na vzdálenost 150 km.
Britská výzkumná organizace Conflict Armament Research popisuje, že u těchto dronů stačí zadat souřadnice GPS, a poté už automaticky doletí k cíli, kde explodují. Novější typ Qasef-2k má být možné naprogramovat k výbuchu ve 20m výšce, aby způsobil co největší škody.
V Německu si mezitím lámou hlavu nad zjištěním, že k výkonnosti dronů v rukou militantů přispívají motory německé výroby. Na podzim 2018 se podle výše zmíněné zprávy OSN objevil dron s označením UAV-X, který má dolet 1500 kilometrů a který Húsíové používají jak k výzvědným letům, tak i pro útoky. V posledně uvedeném případě nese 18 kg výbušniny s kuličkami. Wim Zwijnenburg z nizozemské organizace Pax vypočítal, že výroba takového dronu nestojí víc než 15 tisíc dolarů, tedy nesrovnatelně méně než škody, které způsobí. Cenu těchto dronů o řád převyšují i náklady spojené s vysláním stíhaček. Z toho důvodu je velký tlak na vývoj automatických obranných systémů proti dronům. Třetí teoretická možnost – omezení prodeje dronů – už ale vzhledem k jejich enormnímu rozšíření padla.