Drsné vystřízlivění, Miloš Zeman otočil. Jeho vystoupení je překvapením

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Neskutečně pozdě, ale přece. Miloš Zeman vystřízlivěl ze svého proruského blouznění. Až tanky a bombardování Ukrajiny ho probudily. Reálně je to tak, že Zeman už nemohl jinak. Teď už nemohl Putina obhajovat jako dříve, zlehčovat jeho kroky a znevažovat Ukrajinu jako dosud. Vyjádřil se zřejmě jako poslední státník na planetě a snad poprvé mu za jeho slova patří dík. I když měla přijít o několik let dříve.

Zeman ve svém pětiminutovém vystoupení řekl mimo jiné, že „šílence je zapotřebí izolovat,“ větu mířil k Putinovi. Nemyslitelné až do dnešního dne. Vyzval, že je potřeba uplatnit ty nejtvrdší sankce vůči Rusku. Promluvil také k obyvatelům České republiky. Vyzval občany ke klidu, vyjádřil plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. Řekl také, že není na místě žádný „zbabělý kompromis“.

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem)

„Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé,“ řekl Zeman.

Ukazuje se, že dnešní den je pro Miloše Zemana velká porážka, jeho politického směru a jeho pohledu na svět. Dnešní den musí být pro Zemana zdrcující, mimo jiné se také ukazuje, že ještě před několika dny byl prezident České republiky součástí ruské dezinformační války, když veřejně, na titulní straně deníku poslance Babiše, zlehčoval situaci na Ukrajině a znevažoval západní tajné služby, které před útokem varovaly.

Zeman Ukrajinu dlouhodobě dehonestoval, ještě před několika dny mluvil o tom, že tam probíhá občanská válka, znevažoval její obranu a politické směrování. Za to je Zeman na Ukrajině mimořádně neoblíbeným politikem. Až dnes poprvé otočil.

Je dobře, že alespoň nyní Miloš Zeman promluvil tak, jak promluvil. Je smutné, že k jeho probuzení bylo potřeba, aby jeho oblíbenec Putin poslal rakety na letiště vzdálené jen několik stovek kilometrů od Brna. Jeho dnešní probuzení nemění nic na tom, co dělal až dosud, kdy Putinovi sloužil. Je potřeba jasně říci, že Zeman až do dnešního dne podporoval diktátora, který podle zaútočil na mírumilovnou sousední zemi. Posílá tam tanky, rakety a vojáky, aby jejich zbraně vraždily tamní obyvatele. Za to se Zeman stále neomluvil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]