Druhý případ opičích neštovic v Česku. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého

Ilustrační foto (CDC's Public Health Image Library / Public domain)

Ilustrační foto | FOTO: CDC's Public Health Image Library / Public domain

Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý, uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka se příznaky objevily celkem u tří lidí, jejichž vzorky laboratoře vyhodnocují. Pět osob, které bydlely na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž, má nařízenou karanténu, řekl ČTK.

“Kontakty tohoto druhého infikovaného dále epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy,” uvedla Čechová. Karanténa v případě opičích neštovic podle Boublíka trvá 21 dní od posledního kontaktu. Osoby, jimž je nařízená, nesmějí opustit své bydliště a mají sledovat svůj zdravotní stav.

První nakažený byl potvrzený včera, nákazu si nejspíš přivezl z hudebního festivalu v Belgii.

Případy takzvaných opičích neštovic, které se obvykle vyskytují v zemích střední a západní Afriky, se v Evropě, USA a dalších zemích začaly šířit od začátku května. Potvrzených případů v těchto zemích bylo v úterý zhruba 130.

Onemocnění se šíří blízkým či dlouhodobým kontaktem, může se přenášet i z povlečení či oblečení nakaženého. Nákaza při běžném kontaktu není podle odborníků pravděpodobná. Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, proti kterým se v ČR do roku 1980 očkovalo. Podle odborníků sice vakcíny aplikované před tímto rokem už proti nákaze zřejmě nechrání, mohou ale zmírňovat průběh.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články