Drzá Klára: Chtěla bych od Babiše slyšet, proč tolika lidem ztížil podnikání

Klára Novotná (Facebook)

Klára Novotná | FOTO: Facebook

Klára Novotná je podnikatelka, která se rozhodla na internetu prezentovat svou nespokojenost s elektronickou evidencí tržeb. Její vzkaz Andreji Babišovi se okamžitě stal hitem sociálních sítí. FORUM 24 poprosilo mladou živnostnici o rozhovor, ve kterém prozradila, co jí na EET tolik vadí nebo jak by se zachovala, kdyby k ní najednou přijel ministr financí.

Slečno Novotná, co vás přimělo natočit video, které je nyní tak populární na internetu?

Byla jsem opravdu naštvaná, protože EET mi přijde jako zbytečnost ztěžující podnikání.

V jakém oboru podnikáte a proč pro vás bude nutné pořídit tolik zařízení kvůli EET?

Podnikám v přímém prodeji kosmetiky. Nechávám si vyrábět české parfémy a kosmetiku. Obchodníci mají schůzky se zákazníky jednotlivě a většinou dopředu nevíme, zda zákazník nakoupí a ani za kolik, pokud nás rovnou nekontaktoval za účelem nákupu. Proto pro nás není možné tisknout účtenky předem. Dále máme stánky v obchodních centrech. Tam je již situace jednodušší, na jeden stánek jedno zařízení.

Máte spočítáno, na kolik vás přijde celé začlenění do elektronické evidence tržeb?

Náklady na celé začlenění do EET se budou odvíjet podle počtu zaměstnanců. Zhruba to vychází kolem 5000 tisíc korun na osobu. Zvolila jsem jedno z méně nákladných řešení. S komplikacemi jsem počítala, paradoxně největší problém jsem měla s certifikátem ze serveru.

Klára Novotná (reprofoto youtube.com)

S jakými reakcemi na vaše video jste se zatím setkala? Převažují pozitiva, nebo vám lidé spíš nadávají?

Vzhledem k ožehavému a aktuálnímu tématu jsem se setkala s různými reakcemi. Internet se teď rozdělil na dvě protistrany. Pozitiva podle mého názoru převažují, ale samozřejmě se najdou i velmi negativní reakce. Když pominu urážlivé komentáře bez smysluplných informací, tak nejčastěji se mě lidé ptají, proč jsem nezvolila již hotové řešení EET. Od ostatních podnikatelů jsem zjistila, že ani hotové řešení není zárukou, že vše bude fungovat.

Nebojíte se náhlé kontroly z finančního úřadu nebo drobnohledu ze strany Finanční správy?

Pokud by přišla náhlá kontrola, myslím, že by to celou situaci ještě více roznítilo. Už takhle má spousta občanů pocit, že ze strany státu dochází k velké kontrole a až k přílišnému rozkazování. Dělala jsem a dělám vše tak, jak se má, a vždy dělat budu. Vzhledem k mému druhu prodeje, který je stále mezi lidmi neoblíbený, musím být vždy připravena na vše.

Kdyby se přihlásil Andrej Babiš, že k vám přijede na návštěvu a vše vám vysvětlí, přijala byste ho?

Pokud by mě pan Babiš opravdu poctil návštěvou, ráda bych od něj slyšela, co ho vedlo k takovému rozhodnutí spustit projekt, který mnoha lidem znepříjemnil podnikání. Navíc podle mého názoru je ohledně EET co vylepšovat.

Uvažovala jste o konci podnikání nebo o bojkotu EET?

O konci podnikání rozhodně neuvažuji. Svou práci miluji. Jako studentka jsem si vyzkoušela mnoho různých brigád a žádná práce mě nebavila tolik jako tato. Spousta lidí má stále zakořeněno z předchozích let, že přímý prodej je okrádání starých lidí. Ta doba už ale dávno skončila. Když se nad tím zamyslíte, k čemu mi bude agresivní prodej, když by se s námi zákazníci příště vůbec nechtěli bavit? Tím je přece nezískáme, ale spíše odradíme. Proto prodáváme kvalitní, v Čechách vyráběné produkty, pouze lidem, kteří o ně stojí.

Co se týká bojkotu EET, nad tím jsem neuvažovala. Podnikání mimo zákon nikdy nemá dlouhé trvání.

Co byste doporučila živnostníkům, kteří ještě stále nejsou přihlášeni do EET a zvažují její bojkot?

Myslím, že nejsem v pozici, kdy mohu někomu radit, zda má spustit EET či ne. Každý by měl zvážit, zda je schopen unést následky za svůj postoj.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]