Drzá ruská vláda navzdory důkazům předstírá, že ruská armáda nepůsobí na Donbasu

Eric Drooker

Na východní Ukrajině byl podle ruské redakce BBC zadržen ruský voják. Zdá se to neuvěřitelné, ale po zhruba třech letech působení ruské armády na východní Ukrajině se ruská vláda s drzostí sobě vlastní odvažuje tvrdit, že na východní Ukrajině její vojáci nepůsobí.

Jak informovala ČTK, ruská administrativa se nedávno ohradila proti výroku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který označil Ruskou federaci za agresora na Ukrajině, a proti vyjádření Trumpovy administrativy, podle které cílené, tedy nikoli plošné americké sankce (postihující konkrétní Rusy či ruské firmy) budou platit, dokud se Rusko nestáhne z východní Ukrajiny. „Rusko na území Donbasu není, proto takové výroky považujeme za nevhodné a nesprávné,“ reagoval Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Ruská armáda na východní Ukrajině skutečně dlouhodobě působí. Potvrdili to (ať už přímo, nebo nepřímo) mimo jiné vrcholní představitelé všech států Severoatlantické aliance s výjimkou českého prezidenta Miloše Zemana na summitu v září 2014. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt se tehdy zeptal, zda má vůbec Česká republika rozvědku.

Působení ruských vojáků na Donbasu však přiznala i ruská administrativa. Pouze tvrdila, že tam byli v době dovolené (např. před pár lety zadržení ruští výsadkáři). Jako kdyby to byla omluva. Voják, který během dovolené válčil v konfliktu, do kterého nechtějí jeho nadřízení zasahovat, přece musí dostat z armády vyhazov, nebo ne?

Ruská vláda navíc na východní Ukrajinu vysílala nikým nekontrolované konvoje. Tvrdila, že jsou naloženy čistě humanitárními dodávkami. Útoky ze strany ukrajinských teroristů byly zčásti synchronizované právě s těmito dodávkami.

Kromě toho ruská armáda oficiálně nabírala pro teroristické útoky či boje na východní Ukrajině dobrovolníky z řad civilistů. To snad není další působení ruské armády na Ukrajině? Podezřelá jsou také úmrtí ruských vojáků údajně při výcviku v Rostovské oblasti, sousedící s východní Ukrajinou. Ostatně nyní zadržený Rus působil právě v této oblasti.

Stejně tak podezřelé bylo vyznamenání za boje od ruského ministra obrany pro výsadkáře z Pskovské oblasti.

Kde berou ukrajinští teroristé (separatisté) moderní ruské dopravní prostředky? Kde vzali raketomety neznámého původu, kterými vystříleli už tisíce raket? A tak bychom mohli pokračovat (okolnosti sestřelení malajsijského dopravního letadla atd.). Ale má to smysl? Kdo nechce slyšet, neuslyší.

Obdobně si ruská vládnoucí garnitura ostatně vymýšlela už před okupací Krymu a Sevastopolu. Putin musel s pravdou ven, až když chtěl ruské vojáky vyznamenat. V současnosti Ruská federace Krym i Sevastopol stále ještě okupuje. Odvolává se jednak na ilegální referendum na Krymu a jednak na ilegální místní (obecní) referendum v Sevastopolu. Kdo to jakživ slyšel, aby se na základě obecního referenda odtrhla jakákoli vesnice či město od svého státu?

Okupací těchto území navíc ruská strana porušuje Budapešťské memorandum, v němž se zavázala k respektování stanoveného ukrajinského území výměnou za převzetí veškerého ukrajinského jaderného arzenálu. Má‑li být přičlenění těchto území k Ruské federaci chápáno jako vypovězení memoranda, musí ruská strana vrátit Ukrajině její jaderný arzenál, samozřejmě ve vyhovujícím stavu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner