Žádost Hradu: Zeman chce po BIS jména ruských špionů a popis jejich činnosti

Eric Drooker

Aby se zcela odkryla, zdiskreditovala a přišla o partnery v mezinárodním bezpečnostním prostředí. To požaduje prezident Miloš Zeman po Bezpečnostní informační službě, proti které dlouhodobě bojuje. Nyní přišel s bezprecedentním požadavkem. Chcee, aby mu zpravodajci dodali jména ruských špionů v ČR, popis jejich činnosti, informace o tom, jak se v ČR perou ruské špinavé peníze, a další tajné informace, které zpravodajci dlouhodobě rozpracovávají.

Na požadavek prezidenta upozornil server iRozhlas.cz. Podle jeho informací by měla tajná služba předat velmi důvěrné informace Pražskému hradu, kde pracuje například kancléř Vratislav Mynář, který nezískal bezpečnostní prověrku, nebo Martin Nejedlý, který nemá oficiální funkci, ale získal kancelář na Hradě, diplomatický pas a funguje jako spojka mezi Milošem Zemanem a Moskvou. Oba tajné služby vyhodnocují jako bezpečnostní riziko, proto neobdrželi bezpečnostní prověrku. A nyní by se jim do rukou měly dostat ty nejcitlivější informace, na kterých zpravodajci pracují řadu let.

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman (ČTK)

Spekuluje se o tom, že vrcholí boj Pražského hradu o to, aby dostavbu Dukovan realizovali Rusové. BIS před vlivem Ruska a Číny dlouhodobě varuje, stejně tak i před tím, aby Rusové Dukovany stavěli.

„Pokud by to vedení BIS učinilo, tak se zcela vyloučí z mezinárodně spolupracující bezpečnostní komunity a tajná služba bude na léta vyřazena z činnosti. Past spočívá v tom, že když to vedení BIS splnit odmítne, nastanou obrovské tlaky k nahrazení Koudelky někým prodejnějším. I tak ovšem bude zpravodajská činnost oslabena,“ řekl jasně bývalý ředitel civilní rozvědky Petr Zeman.

Zeman usilovně bojuje proti mezinárodně respektované tajné službě dlouhodobě. Zpravodajce například veřejně urážel tím, když je veřejně v médiích nazval čučkaři. Šéfa BIS Michala Koudelku dětinsky odmítl už pětkrát jmenovat generálem, ačkoliv mu nepřísluší hodnotit jeho zásluhy. Koudelkovi příští rok končí funkční období ve vedení BIS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]