Představa, že se má měřit jedním metrem, abychom byli schopni něco vzájemně porovnat, byla již v útvaru Andreje Babiše ANO směle překonána. Ještě že anonisté nezasahují do činnosti inženýrů, protože by jim dávali metry různé délky podle dní v týdnu, možná hodinu po hodině.
„Prezident Miloš Zeman má výhrady ke jmenování Petra Hladíka ministrem. Je to správný přístup, protože zatím nebylo vysvětleno vůbec nic. A právě proto je důležité, aby na Hradě byl silný prezident, který nebude jen sloužit vládě a plnit její rozkazy,“ napsala na twitteru Alena Schillerová, nebo někdo, kdo píše na její účet.
Paní Schillerová, ta skutečná, ne ta twitterová, neprokázala v minulosti, že by byla přední intelektuálka. To by tak nevadilo, takových lidí není v populaci mnoho, a když se vyskytnou, ani takoví nemají vždycky jen skvělé nápady. Od politické činovnice, zvlášť když měla něco do činění s věcí, jako jsou peníze, ale očekáváme aspoň nějakou minimální schopnost se orientovat, logicky vyvozovat, snažit se myslet nezávisle na osobních vazbách a hnutích mysli.
Ano, chceme toho na naše poměry docela dost, ale koneckonců jsou za své konání ti lidé placeni, mimo jiné občany.
Petr Hladík není trestně stíhaný, nebyl obžalovaný, nebyl odsouzen. Šéf ANO Andrej Babiš byl trestně stíhaný několik let a nyní je obžalovaný. Marian Jurečka Schillerové pod její příspěvek jen připsal citát Andreje Babiše, kde kandidát na prezidenta tvrdí, jak by to jednou dělal: „Ministry vlády bych určitě jmenoval bez výhrad. Je to vizitka pana premiéra, koho má ve vládě.“
Babišovi nelze věřit vůbec nic, ale je hezké, jak v ANO neudrží pohromadě nějaký konsistentní systém výroků. Nemůžeme jim to mít za zlé. Když v čele stojí generátor náhodných vět, které ani nebývají dokončeny, vypadá to všechno podle toho. To se nedá normálně ustát, tak je třeba všechno překrýt nebetyčnou drzostí. Kdysi se říkalo, že drzé čelo lepší než poplužní dvůr. (Dneska by to možná někdo považoval za asertivitu, ale držme se starších mouder.) U Aleny Schillerové už drzé čelo plochou připomíná letadlovou loď.
Je to trochu ahistorická úvaha, ale kdyby se za feudalismu zakládaly politické strany, vypadaly by nejspíš zhruba jako ANO a SPD. V čele lenní pán a kolem něj družina oddaných vazalů a nějaký ten dvorní šašek. O kus dál nějací nevolníci. K jisté modernizaci ale došlo, v ANO se vazalové, nevolníci a klauni promísili. Budou sloužit pánovi i za cenu, že se v očích normálních lidí úplně znemožní.