Důchody se mimořádně zvýší, oznámil Jurečka. Ministerstvo reaguje na inflaci

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Průměrný starobní důchod se od června kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší o 1 017 korun. Zásluhová část penze se všem lidem, kteří mají starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, zvedne o 8,2 procenta. Na tiskové konferenci to v pondělí odpoledne řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh resortu musí nyní ještě schválit vláda.

“Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví v příštích dnech materiál na vládu, kterým bude realizovat mimořádnou valorizaci důchodů v letošním roce. V červnu dostanou důchodci v ČR přidáno o 8,2 procenta plošně, což je přesně 1017 korun v průměru navíc,” oznámil Jurečka. Návrh plánuje resort předložit ke schválení vládě. Projednat by jej kabinet měl buď tento, nebo příští týden.

(Týdeník FORUM)

Oznámení s částkou, o kterou si lidé s penzí polepší, pak začne ČSSZ rozesílat. Úřad přiloží rovnou i informaci o pomoci kvůli zdražování energií a možnosti získat příspěvek na bydlení, podotkl ministr.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní díl je pro všechny stejný a měl by odpovídat desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zásluhová část se stanoví podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů. Lidé s podprůměrnou penzí dostanou tak v červnu přidáno méně než 1017 korun, lidé s nadprůměrným důchodem si přilepší víc.

Mimořádná valorizace by měla vyjít zhruba na 20 miliard korun. Peníze na ni v navrhovaném rozpočtu ministerstvo práce už má.

Důchody se zvedly naposledy v lednu. Všichni lidé s penzí dostali minimálně 650 korun navíc. Průměrný starobní důchod vzrostl pak celkem o 805 korun. Další přidání po mimořádné červnové valorizaci by pak mělo následovat příští rok v lednu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články