Důchody se stávají stále větší časovanou bombou. Před volbami by se na to nemělo zapomínat

Ilustrační foto (Pixabay/congerdesign)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/congerdesign

Jedním ze zásadních témat letošní předvolební kampaně by měla být i důchodová reforma, o které se v Česku mluví už mnoho let, ale zatím jsme se jí příliš nepřiblížili. V tuhle chvíli se zdá, že bude s největší pravděpodobností zastíněná mnohými jinými aktuálnějšími problémy a katastrofami, které na Českou republiku doléhají o něco akutněji. Nenechme se ovšem mýlit, na penze a důchodový systém zapomínat nesmíme, mohlo by se nám to šeredně vymstít, jak ostatně připomíná i ekonomka a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

S postupujícím časem je stále jasnější, že český penzijní systém je jedna velká časovaná bomba, jejíž odpočet se pořád snižuje, ba co víc, je rychlejší a rychlejší. Pro její deaktivaci se ale skoro nic nedělá a okamžik jejího výbuchu se naopak dále přibližuje spolu s tím, jak se zhoršuje stav veřejných financí.

FORUM 24 (archiv)

V rozhovoru pro Deník to ostatně potvrdila i šéfka v současné době fungující již několikáté důchodové komise Danuše Nerudová, která rovněž působí jako rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Na otázku, jakou cestu by doporučila v situaci, kdy česká ekonomika v loňském roce propadla o 5,6 procenta a letošní schodek státního rozpočtu překročí 400 miliard korun, odpověděla celkem pregnantně.

„Komplexní reforma je nutná, protože s mnoha úpravami se stále řídíme daňovým systémem z roku 1993, kdy byla zcela odlišná struktura ekonomiky. Současný daňový model tedy neodráží realitu, je postaven na fyzické přítomnosti všech subjektů v České ekonomice, ale to už dávno neplatí. Na zisky digitálních společností si neumíme sáhnout. Potřebujeme tři věci,“ zdůranila profesorka Nerudová.

A pokračovala: „Za prvé je to jasný plán konsolidace veřejných financí. Klesání deficitu o půl procenta ročně nepovažuji za dostačující. V Německu chtějí dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2024. Dále musíme zavést strukturu daní, která sníží daňové zatížení práce, konkrétně odvody na sociální a zdravotní pojištění. A do třetice s tím musí jít ruku v ruce důchodová reforma. Předcovidové výpočty ukázaly, že pokud se nepřijme, budou muset v roce 2030 důchody plošně klesnout o jedenáct procent, aby byl systém udržitelný. Po covidu to bude patnáct až dvacet procent.“

O pětinu menší důchod

Právě třetí bod je stěžejní a je třeba ho patřičně vyzdvihnout. Rok, který zmiňuje Danuše Nerudová, je vlastně za rohem. Devět let uteče jako voda. Je na to naše společnost připravená? Mají česká politická reprezentace a jednotlivé politické strany plán, co s tím dělat?

Snížení penzí o jednu pětinu není vůbec málo. Je zjevné, že je třeba to akutně řešit a že nadcházející volební období musí být už opravdu to, ve kterém se v otázce penzijního systému a jeho reformy pohneme zásadním způsobem z místa. Dalších několik let to již skutečně nepočká.

Nakonec i samotná ekonomka Nerudová říká, že poté, co v tomto volebním období bylo navrženo rozdělení průběžného pilíře na nultý a první, se další stavba penzijního domu musí doladit během čtyř let, a proto by měla být předmětem předvolební kampaně.

Jedno z nejdůležitějších témat

Je velkým selháním vlády Andreje Babiše, že se sice k penzijní reformě ve svém programovém prohlášení velmi silně zavázala, ale ve skutečnosti žádnou nepředložila. Zmíněné rozdělení na dva pilíře totiž samozřejmě žádnou opravdovou reformou není.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Navíc s velkou pravděpodobností se dokonce ani to do letošních podzimních voleb nepodaří schválit a protlačit dolní a horní komorou parlamentu. Především se nezdá, že by k tomu ze strany vládního hnutí ANO byla potřebná vůle. Jsme tedy stále na začátku a za posledních několik let jsme se nepohnuli ani o píď.

Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová má však velkou pravdu v tom, že by se další podoba penzijního systému, respektive důchodová reforma měla stát předmětem předvolební kampaně. Jednotlivé politické strany, hnutí a hlavně koalice by se na ni měly zaměřit a opravdu z ní udělat jedno z nejdůležitějších témat voleb.

Důchody a jejich výše za několik málo let jím totiž opravdu jsou a je žádoucí, aby v letošní předvolební kampani nebyly odsunuté do pozadí, protože to by se nám skutečně nemuselo vůbec vyplatit. Penzijní reformě musí být před volbami věnován patřičný prostor a stejně tak na ni musí být zaměřena zásadní pozornost po volbách – a nejenom pozornost, hlavně je třeba v tomto ohledu něco dělat. Času už mnoho nezbývá a je důležité, že si to myslí i šéfka důchodové komise Nerudová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]