Důchody se zvýší o 300 korun. Vám nejde o seniory, vám jde pouze o jejich hlasy, vytýká vládě opozice

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. (Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR)

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. | FOTO: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanci se v pátek sešli v provizorním sále poslanecké sněmovny a schválili dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci. Prošlo takzvané výchovné, a tedy každý, kdo vychovával děti, dostane od roku 2023 k důchodu navíc 500 korun za každé.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok vyšlo na 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. „Upřímně přeji všem seniorům co nejvyšší důchody, které si ovšem můžeme dovolit. Je neuvěřitelné, jak paní ministryně zejména v předchozích čteních, ale částečně i dnes dojímá sama sebe svým urputným zápasem za vše podle ní dobré a správné na světě, a je to právě ona a vláda, které je členkou, která způsobila, že si navyšování důchodů bohužel dovolit nemůžeme,“ oponoval vládnímu návrhu poslanec Jan Jakob (TOP 09).

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Návrh i další pozměňovací návrhy jsou podle něj rozpočtově nezodpovědné. „Chápu, je před volbami a populismus tady stříká téměř ze všech koutů tohoto sálu. Přiznejte si, vám nejde o seniory, vám jde pouze o jejich hlasy,“ dodal Jakob.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhla doprovodné usnesení k návrhu zákona, aby racionalizovala výdaje státního rozpočtu a zvýšením důchodů nad rámec zákonné valorizace nadále nepřispívala k růstu státního dluhu. Návrh dále žádala, aby vláda hledala úspory na straně provozních výdajů států a zefektivnila čerpání dotací ze státního rozpočtu.

Debata však vnesla do sálu emoce, když se proti hlasům demokratické opozice ohradil komunistický poslanec Leo Luzar. „Dámy a pánové z koalice SPOLU, proč jste takhle nebojovali, když se zrušila superhrubá mzda a zasekl se stomiliardový zásek do státního rozpočtu?“ ptal se. Podle něj šlo o pokrytectví.

Na to mu následně odpověděla poslankyně Jana Černochová (ODS), která připomněla jejich předchozí hlasování. „Já bych se chtěla kolegy Luzara vaším prostřednictvím zeptat, za jaké komunisty tady mluví, protože byla to i část KSČM, která podpořila superhrubou mzdu,“ uvedla. „Komunisté podpořili zákon jako celek, minimálně část vašeho klubu. Proto jsem se ptala, který komunista tedy jste,“ dodala.

Podle poslance ODS Jana Bauera jde o situaci přirovnatelnou k loňskému rouškovnému, tedy jednorázovému příspěvku pět tisíc všem důchodcům, které přišlo před krajskými volbami. „Spíše myslíme, a já se za to nestydím, že stejně jako rouškovné na konci roku 2020 i toto zvyšování je spíše politický symbol, spíše snaha si uplatit voliče před nadcházejícími volbami do poslanecké sněmovny,“ domnívá se.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle zákona zvyšují vždy od ledna. Mimořádné přidání ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodňuje v podkladech k novele: očekávaný růst penzí bude podle něj nižší než v posledních letech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]