Duel Jaromíra Soukupa na TV Barrandov protežuje Babiše a Okamuru

repro TV Barrandov

Majitel TV Barrandov a moderátor Jaromír Soukup uvádí Duel dne 7. 9. 2017 | FOTO: repro TV Barrandov

Bombastická reklama provází údajně „nejsledovanější diskusní pořad“ Duel Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. Generální ředitel a majitel televize se s vervou a nezaměnitelným projevem ujal jeho moderování, ovšem výsledkem je až příliš okatá podpora hnutí ANO Andreje Babiše a Tomia Okamury.

„V současné chvíli se vývoj politické situace v naší zemi den ode dne mění a lidé neustále přijímají informace, které jsou pod neustálým vlivem médií a jejich vlastníků. Televize Barrandov chce tímto pořadem poskytnout věcnou diskusi politiků, ze které si již sami diváci vytvoří svůj vlastní názor,“ komentoval Soukup spuštění Duelu v květnu letošního roku.

Zvýhodňování hnutí ANO

Každá příležitost představit svoje názory v současném mediálně sešněrovaném prostředí, zvláště před volbami, je vítaná. To platí i pro Duel Jaromíra Soukupa, který se ovšem zvrhl v průběžnou agitaci favorita parlamentních voleb hnutí ANO, a po prázdninové pauze ve velkou jízdu předsedy strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

F24

Že nejde jen o subjektivní dojmy, o tom svědčí nedávné rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta se zabývala prvními sedmi Duely, odvysílanými před prázdninovou přestávkou od 11. května do 22. června. Konstatovala, že Soukup porušil zákon o televizním vysílání.

„Zástupci politického hnutí ANO byli přítomni ve všech odvysílaných dílech pořadu. Tím se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí,“ tvrdí vysílací rada.

Duel Jaromíra Soukupa v té době skutečně působil jako generátor náhodných hostů, s jedinou výjimkou. Prvních sedmi pořadů se účastnili zástupci pěti stran, přičemž mezi nimi dominovalo hnutí ANO, které bylo obsazeno ve všech dílech. Politici ČSSD se v něm ukázali jen třikrát, ODS dvakrát, KSČM a STAN jednou.

Nástup Okamury

Soukup tyto výhrady odmítl s tím, že nikoho nezvýhodňuje, nebyl to prý záměr a kombinace hostů vznikla neplánovaně. Nezdá se ani, že by si vzal rozhodnutí rady příliš k srdci. Po letní přestávce došlo k jediné viditelnější změně, kdy ostře nastoupil Tomio Okamura. SPD v účasti v tomto období postoupila na druhé místo po hnutí ANO a její sympatizanti s viditelnými hesly pravidelně obsazovali prostor za skleněnou stěnou v pozadí studia.

I to se stalo předmětem kritiky vysílací rady. Zákon totiž zakazuje propagaci výrobků či služeb, tzv. product placement, ve zpravodajství a publicistice. Rada požádala o Soukupa o vysvětlení, jak se se zákonem slučuje umístění takových „produktů“ na obrazovce při Duelu dne 7. září.  Zjevně měla na mysli velké agitační plakáty s Okamurou, zřetelně viditelné už od samotného počátku pořadu.

Po prázdninové pauze odvysílala televize Barrandov celkem deset Duelů s pestrobarevnějším složením, přičemž v devíti z nich byli obsazeni zástupci hnutí ANO, v šesti SPD, KSČM a ODS, ve čtyřech ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL, ve třech Zelení a ve dvou Piráti a hnutí STAN.

Pokud se vezme v úvahu všech osmnáct Duelů odvysílaných do 28. září, je dominantní účast politiků hnutí ANO v sedmnácti pořadech zjevná. Další strany v pořadí ji nemají ani poloviční.

Babiš a Okamura šest účastí

Ještě bizarnější je porovnání účasti jednotlivých politiků, kde suverénně vedou Andrej Babiš a Tomio Okamura, oba se šesti pozváními. Speciální přístup má Soukup k Babišovi, kterého nedráždí nepříjemnými otázkami a naopak mu přikuluje, když se v debatě s oponentem dostane do úzkých.

O nestandardním přístupu majitele televize Barrandov k předsedovi hnutí ANO svědčí jeho úvodní výstup při představování hostů v prvním Duelu Speciál po prázdninách dne 29. srpna. Tedy v prvním pořadu po žádosti policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka kvůli kauze Čapí hnízdo. Zúčastnilo se ho sedm hostů, přičemž na představení hlavní celebrity si dal opravdu záležet.

Odmysleme nyní Soukupovy toporné pokusy o bonmoty, kterým se obvykle nikdo nesměje. Moderátor v úvodu mimo jiné vyslovil přesvědčení, že si diváci udělají názor sami a nebude jim nic vnucovat. Vzápětí tato slova popřel.

Drobná kauzička

„Dějí se někdy věci, které stojí za komentář. Třeba když teď zrovna policie obviní v rekordním čase dvou let dva piloty hnutí ANO 2011. To se pak jeden nemůže divit, že pan prezident tuto akci v naší televizi označí za politicky motivovanou,“ prohlásil Soukup a poté se už servilně obrátil k exministrovi financí.

ceskatelevize.cz

„Prvním hostem je nejslavnější český spisovatel Andrej Babiš. Komu se dnes podaří prodat 200 tisíc kusů knih?“ uvedl moderátor řečnickou otázkou a pokračoval v laškovném tónu. „Andrej Babiš je také aktérem největšího milostného příběhu od doby, kdy kněžna Libuše přestala jezdit za jistým Přemyslem. Komu se podaří, aby si ho z čisté lásky vzala majitelka největší české firmy?“ narážel na skutečnost, že Babišova manželka Monika dnes dohlíží na Agrofert ve svěřenském fondu.

„Možná, že panu Babišovi kazí trochu náladu, že už nedávají novomanželské půjčky, a taky jedna drobná kauzička,“ uzavřel moderátor.

Soukupův Duel zkrátka není ani nestranný, ani mezi publicistickými pořady nejsledovanější, jak avizuje. Jeho sledovanost se pohybuje mezi 120 až 200 tisíci diváky, přičemž Partie na TV Prima ji má vyšší a Otázky Václava Moravce trojnásobnou.

Tribuna hnutí ANO

Jaromír Soukup se z neznámých důvodů, pokud nejde o pokročilý narcismus, rozhodl, že bude ve svých pořadech ovlivňovat politické dění. Jeho pravidelné rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem však působí stejně odvážně jako diskuse prověřených moderátorů s Gustavem Husákem v době normalizace.

Je pozoruhodné, že ve vztahu k Andreji Babišovi prodělal zřetelný obrat. Loni v březnu ho exministr financí v projevu na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny k Čapímu hnízdu zařadil mezi své nepřátele.

Majitel TV Barrandov prý Babiše „dehonestuje přes svoji televizi a všechna svá média“. Hovořil o jeho „šmírácích“ a „nohsledech“, kteří údajně terorizují jeho rodinu. Vyjmenoval, s kým vším byl Soukup propletený a mimochodem zmínil, že s ním měl obchodní spor, jehož důsledkem je „nenávistná a systematická kampaň s cílem jej poškodit“.

Dnes je situace diametrálně odlišná. O tom, co stojí je za tímto veletočem, lze jen spekulovat. Nikoli s nadsázkou se ale dá prohlásit, že Duel Jaroslava Soukupa se stal v první řadě předvolební tribunou hnutí ANO, Andreje Babiše a Tomia Okamury, kteří se musí v Soukupově studiu cítit jako doma.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner