Dufek v novém rozhovoru: Ať si podnikatelé nestěžují a situaci se postaví, trh potřebuje dělnické profese

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek  (ČTK)

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek | FOTO: ČTK

Český odborový předák Bohumír Dufek se v novém rozhovoru opět vyjadřoval k aktuální situaci na českém trhu v souvislosti s epidemií koronaviru. V něm sdělil, že by si podnikatelé neměli stěžovat, ale přizpůsobit se, a že holt někteří budou muset skončit. „Náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese,“ řekl v rozhovoru na serveru Asociace samostatných odborů. 

Dufek se po svém nedávném skandálním výroku o podnikatelích, kteří by měli zkrachovat, protože je hospod příliš velké množství, opět vyjadřoval do médií. Tentokrát v rozhovoru pro Asociaci samostatných odborů. Promluvil o vládních nařízeních, jejich dopadech na podnikatele a obavách z nárůstu nezaměstnanosti.

FORUM 24 (archiv)

„Řada majitelů hotelů a restaurací, a to včetně jejich zaměstnanců, se bude muset nakonec poohlédnout po jiném zaměstnání. (…) Budou si muset připustit, že ne všichni se vrátí ke svým vysněným metám, to je k tomu, jak budou i nadále dobře podnikat v jejich oboru a jak se budou snažit dobře posloužit jejich hostům a zákazníkům,“ nechal se slyšet.

V současnosti podle něj chybí rekvalifikační programy pro ty, kteří přijdou o práci nebo zkrachují a budou si muset hledat nové uplatnění. „Když se podíváte na nabídku volných pracovních míst, zjistíte, že úřady práce nabízejí místa především v dělnických a technických profesích. Na trhu práce jsou potřeba šikovní řemeslníci,“ uvedl Dufek.

Podle něj jsou kvůli pandemii propouštěni zejména lidé, kteří pracují v oblasti hotelnictví, v restauracích a obecně v cestovním ruchu. Právě ti by si měli podle Dufka hledat práci v naprosto jiném odvětví, protože jejich činnost už nebude potřeba.

„Návrat hostů do restaurací již nebude v takovém množství, jako tomu bylo před pandemií. (…) Náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese. Chybí kvalifikovaní řemeslníci a současně i středoškoláci s maturitou, kteří dokáží ovládat moderní techniku, která se prosazuje především v průmyslové výrobě, ale i jinde,“ myslí si odborový předák.

Ať si nestěžují

Jsou to podle něj „zákonitosti vývoje ekonomiky“. „Na adresu těch, kteří si stěžují na to, jaká opatření jsou přijímána, bych rád podotkl, že kdybychom si všichni stěžovali a nadávali na poměry, jako to činí oni, tak se naše společnost nikam nedostane,“ uzavřel Dufek.

()

Za své minulé výroky sklidil u podnikatelů masivní kritiku. „Velmi otřesné vystoupení člověka, který 30 let nebyl zaměstnán jinde než jako odborář. Dýchl na mě čirý komunismus. Kdo bude podnikat, to ať řekne svobodný trh, a ne pan odborář Dufek. Nicméně odhalil, že je zde část veřejnosti a zájmových skupin, a ta evidentně není malá, která gastru aktivně nefandí, a že solidaritu gastro nemůže již očekávat,“ zhodnotil jeho slova v nedávném rozhovoru pro deník FORUM 24 restauratér Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Podle něj tyto výroky jen reflektují tlak resortu průmyslu a obchodu, který se snaží přetahovat pracovníky právě z gastro oboru. „Pokud budou naši lidé muset vzít práci v montovně, bude to možná nutný, ale velmi, velmi smutný moment,“ podotýká Kastner.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]