Dugina ani jeho dcery mi není líto, napsala Černochová. „Vlastenci“ řádí

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) (Úřad vlády ČR)

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministryně obrany Jana Černochová po smrti Darji Duginové připomněla, že ona i její otec jsou váleční štváči, v důsledku jejichž propagandy umírají tisíce lidí. Po jejím upřímném tweetu se z řad zastánců kremelské politiky, ale i z mnoha dalších míst strhla lavina nadávek a odsuzování.

Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie. Dnešní noc na 21. 8. si v Rusku zapamatují,“ napsala Černochová na twitteru

Mezi fanoušky Vladimira Putina vzbudila Černochová velké pohoršení. „Se zemí, ve které je ministryní obrany zrůda, to nemůže dopadnout dobře,“ napsal například kandidát proruské Trikolory Petr Štěpánek. Tato údajně vlastenecká strana dlouhodobě vyzývá k tomu, aby Česká republika nadále nepodporovala Ukrajinu.

Stejným tónem reagoval i „sociolog“ Petr Hampl, který od roku 2015 bojuje proti uprchlíkům a islámu a dnes se také zastává Ruska, které zaútočilo na Ukrajinu. „Nacistka Černochová v životě neotevřela jedinou Duginovu knihu. Nemá vůbec ponětí, o čem píše. Ale vraždu jeho dcery schvaluje. Je šílené, kam až mohou někteří lidé klesnout,“ uvedl.

Novinář webu Echo 24 Martin Weiss Černochovou upozornil, že „se taky nemusí vyjadřovat ke všemu“, pohoršení vyjádřil i někdejší poslanec za ODS, který sám sebe prezentuje jako konzervativně smýšlejícího, Petr Tluchoř.

Věc samozřejmě komentují například dezinformační Parlamentní listy, které vyjádření Černochové rovnou označují za trestný čin. K proruským náladám se přidává i hnutí ANO, konkrétně jeho poslankyně Andrea Babišová. „Ministryně války Černochová je další adept na Necitu roku 2022. Snad že sama nemá rodinu a hraje si se zbraněmi, tak přestala býti empatická a citlivá. Každý lidský život je důležitý. Jste studená, se srdcem z kamene,“ uvedla. O útocích na ukrajinské civilisty ale na jejím profilu nic nenajdeme.

Duginová zemřela při explozi auta nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů pod jejím autem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Informovaly o tom dnes 22. srpna tiskové agentury. Vyšetřovatelé podle agentury TASS případ vyšetřují jako vraždu. Server stanice BBC uvedl, že v autě měl jet i její otec Alexandr Dugin.

Ultrakonzervativní filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska Dugin je některými zdroji považován za mentora prezidenta Vladimira Putina. Dugin nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale přezdívá se mu „Putinův mozek“ nebo „Putinův Rasputin“. Západní média ho označují za jednoho z hlavních ideologů současného Ruska, podle BBC je považován za hlavního architekta ultranacionalistické ideologie, kterou vyznává mnoho lidí v Kremlu. Někteří pozorovatelé nicméně jeho vliv označují za minimální, upozornila agentura Reuters. Agentura AP poznamenala, že Duginovy přesné vazby na Putina nejsou jasné, ale Kreml často opakuje rétoriku z jeho spisů a vystoupení v televizi.

Duginová plně podporovala ideologii svého otce a byla jeho pravou rukou. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, v květnu ji podle BBC označila za „střet civilizací“ a vyjádřila hrdost nad tím, že ona i její otec byli Západem sankcionováni.