Kardinál Dominik Duka navrhl do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, která působí v Institutu Václava Klause. Lipovská se kdysi nechala slyšet, že nechápe smysl existence veřejnoprávních médií a že se na televizi skoro nekouká. My pak zase můžeme nechápat, proč ji na toto místo nominoval. Můžeme, ale vlastně chápeme.
Na facebooku Dominika Duky se píše: „Myslím, že bezesporu v dnešní situaci volba návrhu paní Lipovské vychází z jedné skutečnosti, že paní Hana Lipovská patří mezi velmi nadané ekonomky, které mají přesah do společnosti a má velký dar vysvětlování, také i ekonomických problémů. Především vyučuje ekonomii na Masarykově univerzitě, a teprve jejím druhým zaměstnáním je Institut V. Klause. Volili jsme tak i protože víme, že paní H. Lipovská vychází z duchovní školy kněze, který byl velmi otevřený, nadaný a opravdový, který strávil velkou část svého života v emigraci, a to v misiích mezi těmi nejubožejšími u bolivijských indiánů. Myslím, že i to jsou skutečnosti, na které bychom měli v současné církvi pomýšlet. Ostrakizovat lidi, kteří mají v církvi určité přesné, i politické, zaměření a vlastní ekonomické názory, není docela demokratické…
Bude záležet na těch, kteří rozhodují demokratickým způsobem kdo bude přijat do Rady ČT, nebo nebude přijmut. Ale nechápu už předchozí boje, které vyvolávají jen a jen napětí a někdy, ať mi to odpustí někteří z pisatelů řádků, jedovaté poznámky a urážky… nemohu hovořit za paní doktorku Lipovskou, ale musíme si uvědomit, že přece musí v Radě ČT být i opozice a kritické hlasy. Můžete mi namítnout, že jsme mohli volit třeba člověka, který má znalost filmové tvorby atd., to vše je pravda, ale takový se na listině zájemců neobjevil. Víc nemohu říci, my nejsme nátlaková skupina, jsme demokratická část společnosti.“
No to je skutečně zajímavé. Ekonomii teď nechme stranou. Zajímavý je myšlenkový rozhled Hany Lipovské. Tak třeba to, jak komentovala své chápání (nechápání smyslu veřejnoprávních médií. V Parlamentních listech (3. 4. 2019) (což hned sdíleli na pověstném webu Nová republika na Neviditelném psu): „Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Zárukou nestrannosti či svobody slova nejsou – rozhlas přece existoval i během německé okupace, televize vesele sloužila komunistickému režimu. Nikoho by dnes nenapadlo volat po ‚veřejnoprávních novinách‘, je proto nepochopitelné vyžadovat (a platit) veřejnoprávní rozhlas a televizi. Nerozumím ani argumentu vzdělávání a osvěty – v čem je pro daňového poplatníka jedinečným přínosem kupříkladu pořad ‚Deutsche Welle – Focus on Europe‘? Ekonom ví, že stát má poskytovat pouze ty služby, které nemůže poskytovat soukromý sektor. Neznám jediný pořád České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice.“
Tamtéž pochválila osobu Ladislava Jakla, bývalého ředitele politického odboru prezidenta Klause a od dubna 2019 člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (nominován SPD). Míní: „Pana Jakla znám jako mimořádně schopného člověka, jeho zvolení do rady mě upřímně těší. Pokud by skutečně jeden jediný osamělý muž mohl mít šanci ve veřejnoprávním prostoru něco změnit, pak poslanci nemohli vybrat žádného lepšího kandidáta.“
Také je zajímavý její výrok: „Nemohu posuzovat odbornost žádného pracovníka v oblasti médií. Není to můj obor, televizní tvorbu prakticky nesleduji, je mi lhostejná.“
Abychom to shrnuli, Lipovská nechápe smysl veřejnoprávních médií, televizi nesleduje, chválí si nominanta do RRTV za okamurovce. Ale Dukovi přijde vhodná. Českou televizi nesnáší tito lidé: Miloš Zeman, klausovci, okamurovci, komunisté, putinovci. Vztah Dominika Duky k veřejnoprávním médiím není zrovna růžový, jak se v minulosti ukázalo. Zvláštní koalice, že? Dominik Duka s demokracií problém má. Z jeho okruhu může vycházet zdrcující kritika, ale sám nesnese žádnou. A stojí po boku opravdu zvláštních jedinců a hnutí.
Hana Lipovská se do nejspíš do Rady ČT nedostane. Zůstává ale údiv nad tím, v jakém myšlenkovém světě žije kardinál Dominik Duka. A také lidé v jeho okolí, kteří mu nedávají nějaký korektiv. Nebo aspoň ne účinný,
Argumentace, že „Lipovská vychází z duchovní školy kněze, který byl velmi otevřený, nadaný a opravdový, který strávil velkou část svého života v emigraci, a to v misiích mezi těmi nejubožejšími u bolivijských indiánů“, skoro vybízí k nějaké satiře. Tak jen poznamenejme, Duka bránil probošta Petra Piťhu v kauze jeho apokalyptického kázání a současně potrestal Tomáše Halíka, kterému se nezdá Dukova loajalita k Hradu Miloše Zemana. Neodpustíme si připomenutí, že Milan Badal, Dukův člověk v arcibiskupském paláci, byl duchovním otcem Jiřího Ovčáčka.
Do lidí nevidíme, Bůh si to přebere, ale když jde o veřejné záležitosti, posuzujeme strom po ovoci.